A hatéves kori testtömegindex (BMI) a legerősebb előrejelzője annak, hogy valaki elhízott lesz-e felnőttként – derült ki egy holland kutatásból, amelyet az Európai Elhízástudományi Kongresszuson mutattak be Málagában, számolt be a Guardian.
A több ezer holland gyermek részvételével végzett vizsgálat szerint minden egyes BMI-egységnyi növekedés hatéves korban több mint kétszeresére növelte annak esélyét, hogy a gyermek 18 éves korára túlsúlyos vagy elhízott legyen. A kutatók hangsúlyozták: az első öt év különösen fontos a megelőzés szempontjából.
A 3528 résztvevő közül 32,3 százalék volt túlsúlyos vagy elhízott kétévesen, hatévesen 22,3 százalék, tízévesen 24,7 százalék, tizennégy évesen pedig 20,6 százalék. Sokan közülük 18 évesen is túlsúlyosak maradtak.
A vizsgálat szerint azok a gyerekek, akik hatéves koruk előtt egészséges súlyt értek el, nem voltak fokozottan veszélyeztetettek kamaszkorukban sem. Akik viszont csak később fogytak le, továbbra is magasabb kockázattal éltek.
„Az első öt év fantasztikus lehetőség arra, hogy megelőzzük a túlsúly kialakulását” – mondta Jasmin de Groot, az Erasmus Egyetemi Orvosi Központ kutatója.
Egy másik, a Bristoli Egyetem által bemutatott tanulmány szerint Angliában 15 év alatt 50 százalékkal nőtt a túlsúlyos tinédzserek aránya: 2008 és 2010 között 22 százalék, míg 2021-2023 között 33 százalék volt. A kutatók a feldolgozott ételeket, a kevés mozgást, az alváshiányt és a mentális problémákat nevezték meg fő okként.