A kormány tisztában van azzal a súlyos problémával, hogy kevesebb gyermek születik, mint ahányan meghalnak, miközben évek óta GDP-arányosan Magyarország költi a legtöbbet családtámogatásra. Ami viszont nagyon érdekes és elemzésre vár, hogy a rendkívül bőkezű intézkedések miért nem javítják a demográfiai mutatóinkat - mutat rá Dr. Kaáli Nagy Géza, az elsőként államosított Kaáli Intézetek egykori vezetője az MTI-OTS-nek küldött közleményében. Hozzátéve: nem autentikus a jelenlegi demográfiai intézkedések hatástanulmányozásában, de ezt a lesújtó eredményt hazafias érzelmű állampolgárként nagyon elkeserítőnek tartja.
A meddőségi kezelésekkel foglalkozó Kaáli Intézetek pont négy éve kerültek állami tulajdonba. A náluk végzett kezeléseknek egyetlen célja az volt, hogy hazánkban minél több gyermek szülessen. A megvásárolt intézeteket egy gazdasági társaságba terelték, melynek tulajdonosi jogait az állam gyakorolja az Országos Kórházi Főigazgatóságon (OKFŐ) keresztül. Kívülálló szemlélőnek úgy tűnik, hogy érdemi kapacitásbővítés nem történt, a többször beígért megyei meddőségi központok csak ígéretek maradtak. Utánpótlásképzésről sincs semmi hír.
Amikor ilyen szomorú mérföldkővel szembesül hazánk, nyilván a kormány is át fogja gondolni a jelenlegi családtámogatási intézkedéseket, annak érdekében, hogy több gyermek vállalására ösztönözze a fiatalokat - állapítja meg Dr. Kaáli Nagy Géza. Szerinte felmerül a kérdés, hogy
az állami meddőségkezelés ennyi év alatt beváltotta-e a hozzáfűzött jótékony hatását a magyar demográfiai mutatók tekintetében? Egyszerűbben fogalmazva: a 85 ezer megszületett gyermek közül vajon hány köszönhette az életét az állami meddőségi gigaközpontnak 2023-ban?
A professzor szerint nem szabad elfelejteni, hogy a világ egyik legbőkezűbben finanszírozott állami rendszeréről van szó, mellyel kapcsolatban jogosan lehetnek elvárásai a kormánynak és a meddő betegeknek egyaránt. Sajnálatos tény az is, hogy a magyar meddő párok egyre nagyobb számban keresik fel a cseh intézeteket az eredményesebb kezelések reményében. Attól is félnek, hogy a fagyasztott embrióik felett nem ők, hanem az állam fog rendelkezni.
Kiszivárgott hírek szerint az OKFŐ az új gigaközpont ügyvezető igazgatói állására pályázatot írt ki, de hónapok óta képtelenek megnevezni a befutót. Dr. Kaáli Nagy Géza nem igazán tartja szerencsésnek bizonytalanságot kelteni a szolgáltatók és a betegek körében. Szerinte eljött az ideje annak, hogy ezt a nemzetstratégiai fontosságú területet végre egy hozzáértő és elkötelezett szakemberre bízzák. Mint mondja:
"tapasztalatból tudom, hogy ehhez nem lesz elég a napi feladatokkal bajlódó új ügyvezető igazgató kinevezése. A megoldást abban látom, ha erre a speciális feladatra egy olyan speciális kormánybiztost neveznének ki, aki ismeri a szereplőket, az egyes intézetek dinamikáját és tisztában van a kormány és a meddő párok elvárásaival. Legyen szívügye az, ami az egész nemzet szívügye: szülessen minél több gyermek szeretett hazánkban".