A magyar emberek már évi 600–800 milliárd forintot költenek évente magánorvosi kezelésekre – derült ki a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. felméréséből, amit a TOP30 Legbefolyásosabb szereplő című kiadványban mutattak be, írta meg a Mgánpraxisnapon elhangzottak alapján az Index.
Eszerint Magyarországon a betegellátás negyedét már a magánszolgáltatók végzik. A sürgősebb eseteknél inkább hitelt vesznek fel, csakhogy panaszaik mielőbb megszűnjenek.
A lap szerint évről évre nő azok aránya, akik a nagyobb összegű beavatkozásokat hitelből fizetik, múlt évben már 8 százalék tartozott ide, a többség, minden második ember még mindig zsebből fizet, 14 százalék egészségpénztárból, körülbelül 12 százalék pedig biztosítási vagy munkáltatói finanszírozásból fedezi a magánorvosi ellátást.
A háztartások éves egészségügyi költése átlagosan 360 ezer forint, ebből 44 ezret magánrendelésekre költenek. Az orvosi kezelések árának jelentősége változó: csak a lakosság 2 százalékának nem számít az ár, 48 százalék viszont megfelelő ár-érték arányra törekszik. Idén kevésbé számított az orvos hírneve, a páciensek inkább a gyors ellátás miatt választották a magánszektort. A felmérés szerint a magyarok egyharmada keresett fel magánpraxisokat, de az erre fordított kiadások nem növekedtek az előző évhez képest.
A legnépszerűbb magánszolgáltatások közé tartoznak a szemészeti beavatkozások, szülészet-nőgyógyászat és ortopédiai műtétek. A lézeres szemműtétek különösen keresettek, ahol az árak szemenként 159 ezertől 487 ezer forintig terjednek. A tavalyi évben a magánszemészeti klinikák több mint 8 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, ami több mint 8 ezer beavatkozást jelentett. Az idősek körében a szürkehályog-műtétek is népszerűek, bár ezek állami ellátásban is elérhetők, hosszú várakozási idővel.
Az Inspira Research szerint az utóbbi három évben a 18-39 évesek 58 százaléka járt magánorvosnál.