"Rémálomvariánsnak semmiképp sem nevezném a most felsejlő változatot" - jelentette ki Kemenesi Gábor.
"Amiről beszélhetnek a szakértők, az az, hogy éppen az omikron melyik alvariánsa domináns. Amikor megjelenik egy új változat, árgus szemekkel nézik a tudósok, hogy lesz-e belőle több fertőzés, ki tudja-e szorítani a régit, és mit tud a kórházakban. Az omikronalvariánsok különböző helyeken valóban teljesen máshogy viselkednek" - tette hozzá a virológus az Inforádiónak.
Véleménye szerint még mindig nagyon terjed ez a vírus a világban,és nagyon sok alvariáns olyan helyzetbe kerülhet, hogy megint akkorát tud ugrani, mint amit az omikronnál láttunk.
Közben az is kiderült, hogy az Egyesült Államokban a Covid-19-cel fertőződött fehérfarkú szarvasokból a fertőzés visszajutott az emberre.
Ezt Kemenesi Gábor "alternatív evolúciós útvonalnak" nevezte, mivel a szarvas egy más közeg a vírusnak, mint az ember. Szerinte egy olyan mutáns ugrott vissza az emberekre, amellyel kapcsolatban nem igazán értjük, mi történt.
Mindeközben vannak, akik "szelíd influenzának" tartják a mostani Covidot, de Kemenesi Gábor nem tartozik közéjük.
"Nem értjük a hosszútávú hatásait. Sokat hallunk a hosszú Covidról, ez a legnagyobb rákfenéje az egész járványnak.
Évekbe telik, mire a virológusok, az orvosok, a kutatók megértik, miért maradnak vissza panaszok, keringési problémák, szívet, érrendszert érintő panaszok, vagy egyéb, más kórképek, amelyek egy, két, három újrafertőződést követően jelennek meg" - ecsetelte Kemenesi a helyzetet.