6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy brit kutatás szerint bebizonyosodott, hogy amit hatásosnak hittünk a koronavírus-járvány elején, az kifejezetten káros. Nagy-Britanniában kiderült, hogy a súlyos Covid-fertőzötteknek kifejezetten rossz vérhígítót adni, miközben a magyarországi koronavírus oldalán még mindig ajánlják azt.  

Talán még sokan emlékeznek arra, hogy a koronavírus-járvány idején felröppent a hír, miszerint aki covidos, annak érdemes aszpirint szednie a vérrögök megelőzése érdekében. Aztán egy oxfordi tanulmány kimondta, hogy az aszpirin nem javítja a súlyos lefolyású Covid-19-cel kórházba került páciensek túlélési esélyét.

Most pedig az Egyesült Királyság kormánya által támogatott Heal-Covid vizsgálat mutat arra rá, hogy a vérhígító gyógyszerként ismert apixaban veszélyes vérzést okozhat, s arról, amit egykor potenciális életmentésként vetettek be a súlyos Covid-ból felépülő betegnek, kiderült, hogy egyáltalán nem működik, és súlyos vérzést okozhat. Az új eredmények miatt egyre több brit orvos nem tanácsolja a betegeinek, mert kiderült, hogy mégsem előzi meg a halálukat, vagy a kórházba való visszakerülésüket, sőt: súlyos mellékhatásai is lehetnek.

Most akkor jó az alvadásgátló, vagy sem? Fotó: Depositphotos
Most akkor jó az alvadásgátló, vagy sem? Fotó: Depositphotos

Az antikoagulánst, azaz az alvadásgátló anyagot akkor adják a betegeknek a vérrögképződés elkerülése miatt, amikor egy kórházi időszak után hazaengedik őket, miután közepes vagy súlyos Covid-betegséggel kezelték őket. Az angol kórházakban széles körben használják, de a kutatás most arra világít rá, hogy mégsem működik.

„A Heal-Covid első megállapításai azt mutatják, hogy a vérhígító gyógyszer, amelyet általában hasznos beavatkozásnak tartanak a kórház utáni szakaszban, valójában nem hatékony az embereknél, mert ugyanúgy meghalhatnak, vagy visszakerülhetnek a kórházba” - mondta Charlotte Summers professzor, a vizsgálat vezető kutatója, aki az Addenbrooke's Cambridge-i kórház intenzív osztályán dolgozik. 

Hozzátette: "Ez a megállapítás azért fontos, mert megakadályozza, hogy az emberekben szükségtelen károkat okozzanak haszon nélkül." 

Meg kell változtatni a protokollt

Dr. Mark Toshner, a tanulmány társkutatója a következőket mondta: „Ez a vizsgálat az első szilárd bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az akut Covid-19 utáni hosszabb véralvadásgátló kezelés veszélybe sodorja a betegeket anélkül, hogy egyértelmű előnyökkel járna. Reméljük, hogy ezek az eredmények megakadályozzák, hogy ezt a gyógyszert szükségtelenül írják fel Covid-19-ben szenvedő betegeknek, és megváltoztathatjuk az orvosi gyakorlatot."

A National Institute for Health and Care Excellence (Nice) által kidolgozott irányelvek ugyanis azt javasolják, hogy a Covid-fertőzött kórházban lévő betegek 14 napig kapjanak apixabant, még akkor is, ha ezen idő alatt hazaengedik őket. A Covid elleni hatékony kezelést kereső orvosok azt remélték, hogy a gyógyszer csökkenti a vérrögök kialakulásának kockázatát azáltal, hogy hígítja a vért. 

Az Addenbrooke's és a Cambridge-i Egyetem szakértői által vezetett kísérlet során azonban a vérhígítót kapott 402 résztvevő közül néhányuknál súlyos vérzés lépett fel, ami miatt elhagyták a gyógyszert.

A kísérleti csoport ugyanakkor azt is megállapította, hogy míg a normál ellátásban részesült Covid-betegek 30,8 százaléka egy éven belül visszakerült a kórházba, az Apixaban-kezelésben részesülőknek csak valamivel kisebb hányada (29,1 százalék).

Summers elmondta, hogy a Nice az apixaban használatát javasolja, annak ellenére, hogy amikor 2020-ban a gyógyszerrel kapcsolatos bizonyítékok szintézisét végezték, nem találtak klinikai vizsgálatokat az elbocsátott Covid-betegeknél, és ezt a döntést „inkább konszenzuson, mint bizonyítékokon alapulónak nevezte”. 

Abban az időben a világ 11 különböző országa adott ki hasonló irányelveket, amelyek támogatták a használatát.

Magyarországon heparin szerepel az előírásban

Ahogy Magyarország is, hiszen a koronavirus.gov.hu-n még mindig fent van az év elején felkerült, akkor még működő EMMI által kiadott közlemény, miszerint „a súlyos lefolyású koronavírus fertőzés gyakori, rettegett szövődménye a tüdőembólia vagy a szívizom infarktus, mely megelőzésére a heparin készítmények kiválóan alkalmasak”.

A heparin is ugyanolyan alvadásgátló készítmény, mint az apixaban.

A tájékoztató szerint Kásler Miklós, még mint az emberi erőforrások minisztere, 2021. március 7-én írta alá az alkalmazandó szakmai protokollt, így az első hazai terápiás ajánlásokban is szerepelt, hogy a heparin készítmények adása jótékony hatással lehet az új típusú koronavírussal fertőzött, súlyos, életveszélyesállapotú betegek számára.

"Képes megakadályozni a tüdő, az agy és a szív kisereinek elzáródását és megelőzni a többnyire, idős, sok krónikus betegségben szenvedő pácienseknél gyakran kialakuló alsó végtagi mélyvénás érelzáródást. A koronavírusos betegek gyógyítására kijelölt osztályokon, különösen az intenzív ellátást nyújtó részlegeken a véralvadásgátló kezelés a mindenkori protokoll része és a legújabb megfigyelések szerint, heparin segítségével csökkenthető az idős, rizikófaktorokkal rendelkező betegek Covid okozta halálozása is" - áll a közleményben.

A koronavírus-járvány elején egyébként, még egy 2020-ban végzett külföldi tanulmány szerint a heparin alacsonyabb halálozással járt együtt. De még 2021-ben is arról írtak, hogy bár egyes közepesen beteg covidosoknál a terápiás heparin nem járt szignifikáns javulással, a 28. napon bekövetkezett halálozási esélyek csökkentek, és a súlyos vérzés kockázata is alacsonyabbnak tűnt a vizsgálatban.

És azt is érdemes megjegyezni, hogy a friss brit kutatással ellentében Szegeden Dr. Letoha Tamás és kutatócsoportja 2022 elején felfedezte, hogy a Delta-variáns „szereti” a heparint, ezért biztosra vehető, hogy a jövőben ezek a hatóanyagok is nélkülözhetetlenek lesznek a koronavírus ellen bevethető fegyvertárunkban. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!