"Nem csupán a csecsemők biztonságát, hanem a szülő nőket is nagyon komolyan veszélyeztetheti ez a rendelettervezet" - írja Kunetz Zsombor legújabb Facebook-posztjában.
Mint írja, nemcsak a neonatológus, azaz a koraszülöttek, csecsemők ellátását végző orvosak kötelező jelenlét törölnék el, hanem az aneszteziológus szakorvos kötelező azonnali elérhetőségét is. A tervezett szerint 30 perces elérhetőséget kell biztosítani.
"Ez már önmagában vicc, hiszen bátran bárki kipróbálhatja visszatartani a levegővétel 30 percig, ugyanis valószínűleg nem fog tudni egy nőgyógyász, akárcsak maszkos-ballonos lélegeztetést sem biztosítani megfelelő módon a csecsemőnek, mert nincs benne rutinja, ez egy másik szakma!" - hívja fel a figyelmet a szakértő a bajok forrására.
De tovább megy: Ugyanígy hogyan gondolják megoldani az elakadt szülések kezelését altatóorvos hiányában? Majd harminc perc múlva odaér, valaki, ha odaér, mert ugye sem az altatóorvos, sem a neonatológus nem mentőautó, mert az is egy másik szakma. És mégis hogyan képzelték el a mentő kiérkezését időben, hiszen Budapesten nem sikerül sokszor fél-egy órán belül kiérkezniük, hogy oldják ezt meg majd országszerte?
A szülészet esetében, amikor baj van, akkor ott azonnal baj van, nem véletlen ezen a szakmán belül a két kesztyűs császár fogalma sem, amikor arra sincs idő, hogy a szülészorvos bemosakodjon, ekkor az aneszteziológusnak nem 30 percre, hanem a beteg fejénél kell lennie.
Amikor meg azt látom, az RTL híradójában, hogy egy magánintézményt vezető szülész-nőgyógyász orvosigazgató azt nyilatkozza, hogy a rendelettervezet az nem aggályos számára, hiszen a szülész-nőgyógyászképzés része a csecsemőellátás, és ezt öt azaz öt!!! évente frissítik, akkor nem nagyon tudok másra gondolni, minthogy ez az egész rendelettervezet a segítségükkel jöhet létre. Hiszen az nyilvánvaló, hogy öt éves frissítés az teljesen alkalmatlan azokban az életet veszélyeztető helyzetekben, amikor rutinból azonnal kell cselekedni és nem a csecsemő fejét keresgetni.
Kunetz szerint még az is elképzelhető, hogy ezt a rendelettervezetet nemcsak az orvoshiány szülte, hanem elképzelhető, hogy azon magánszolgáltatók lobbija is, akik eddig nem tudtak szüléseket vállalni a minimumfeltételek hiánya miatt, azonban ezen feltételek jelentős csökkentésével már képesek lesznek rá.