A hvg360 vette észre, hogy megjelent a kormány honlapján egy rendelettervezet, amelynek alapján jelentősen átalakítanák a szülészetek működését az egészségügyet is felügyelő Belügyminisztérium.
A belügyminiszter rendelettervezete alapján bevezetnének az eddigi II. és III. szint mellé egy I. progresszivitási szintű szülészeti ellátást is. Ez a gyakorlatban olyan szülészeti osztályok felállítását jelenti, ahova csak komplikációmentes várandósság esetén kerülhetnének be a nők.
Pontosabban a következő feltételek teljesülése esetén szülhetnének itt a nők:
- a terhesség szövődménymentes legyen,
- az édesanya 18 év felett és első szülés esetén 40 év alatt legyen,
- a terhessége legyen a betöltött 37. és 41. hét között,
- a magzat ne legyen farfekvéses,
- valamint a kizáró okok között szerepelnek még egyes betegségek, fertőzések, ikerterhesség, 4000 gramm feletti magzati súly, sőt korábbi császármetszés is.
Az ilyen osztályokon nem lenne koraszülött intenzív, neonatológus szakorvos, újszülött-szakápoló, altatóorvos, és intenzív terápiás orvos sem, legalábbis nem lenne kötelező 24 órában biztosítani az ilyen szakemberek rendelkezésre állását, azonban a rendelet szerint 30 percen belül elérhetőnek kellene lenniük.
Kérdés, hogy az újfajta ellátás bevezetése valóban a kórházi hangulattól eltávolodó, családiasabb hangulatú szülések lehetőségét kívánja-e megteremteni, vagy minden más marad a régiben, csak egyszerűen nincs elég szakorvos és szakápoló a rendszerben a meglévő szülészeti osztályok a szabályoknak megfelelő működtetésére.