Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány összege 2023. március 31-én 65,1 milliárd forint, ebből 39,3 milliárd az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel (beleértve a járó- és fekvőbeteg szakellátás intézményeit, valamint az egészségügyi ágazati háttérintézményeket).
Emberemlékezet óta nem volt februárban ekkora adóssága a kórházaknak, amelyeket az általános inflációs tényező mellett az energiaárak növekedése sújtja a legjobban. Ugyanakkor a kormány március elején 11,8 milliárd forintot csoportosított át az intézmények rezsiszámláinak kiegyenlítésre, tehát úgy tűnik, ezt a terhet kompenzálja a fenntartó.
Mindeközben 2023. február 1-jétől a kórházakat végre ismét átállították a régóta mondogatott teljesítményfinanszírozásra, ez is hozhat eredményt. Rétvári Bence államtitkár egy írásos parlamenti válaszában arra mutatott rá, hogy bár a betegek még nem tapasztalják, a kormány szerint a "finanszírozási keretek jobb elosztása 2023. január 1-jétől már a lakosságszám figyelembevételével valósul meg", amivel a betegutak is jobbak lesznek. Állítólag ezzel csökken a kórházi adósságnak az a hányada, amit a lakosságszám és a területi ellátási kötelezettség aránytalanságai okoztak.
Az adósságtermelődést meggátolja az is, hogy az Egészségbiztosítási Alap 2022. évi költségvetésének eredeti előirányzata 3 600 milliárd forintot, addig 2023-ban már 4 033 milliárdot tartalmaz az ellátások fedezetére.
Legnagyobb adósok márciusban:
- Országos Sportegészségügyi Intézet: 3,407 milliárd forint
- MH Egészségügyi Központ: 3,339 milliárd forint
- Észak-Közép-Budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő: 2,769 milliárd forint
- Dél-Pesti Centrumkórház- Országos Heamatológiai és Infektológiai Intézet: 1,266 milliárd forint
- Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktató Kórház: 1,208 milliárd forint
Legjobb adósok márciusban:
- 7 millió forint: Margit Kórház, Pásztó
- 11 millió forint: Deák Jenő Kórház, Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház, Csongrád-Csanád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórháza
- 12 millió forint: Oroszlányi Szakorvosi és Ápolási Intézet
- 17 millió forint: Szent Kozma és Damján Rehabilitációs Szakkórház és Gyógyfürdő
- 27 millió forint: Koch Róbert Kórház és Rendelőintézet