Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a Népszavának beszélt arról, hogy a kormány által már számos megyében bevezetett új ügyeleti rendszer budapesti bevezetésének súlyos következményei lehetnek.
Álmos szerint a budapesti háziorvosik kar kifejezetten idős, az átlagéletkor 61 év. "Most pedig még a 129 üres praxisból hiányzó kollégák helyettesítése mellett még ügyeletet is kellene vállalniuk az átlagban immár 61 éves háziorvosoknak. Ez komoly probléma, amit az is bizonyít, hogy az Országos Mentőszolgálat adatai szerint a szükséges mintegy 900 orvos helyett csak 200-300-an jelentkeztek a feladatra" - írja a lap. Az elnök azt is elmondta, hogy egy belső felmérésük is azt igazolta, ha újabb terhet raknak a budapesti háziorvosi karra, ugrásszerűen nőhet a betöltetlen praxisok száma.
"Komoly a veszély, hogy e kényszer miatt többen inkább abba fogják hagyni a praktizálást, így a lakosság még nehezebben fér majd hozzá az ellátásokhoz "
– állította a kamara elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a megszokott rendelési időket is átírhatja az új rendszer bevezetése, mivel ennek alapján már délután négykor be kellene fejezni a rendelést a háziorvosoknak, hogy elláthassák az ügyeleteket. Az is gondot jelenthet, hogy a budapesti háziorvosoknak semmilyen gyakorlatuk nincs gyermekek ellátásában.
Mindezekre tekintettel a Magyar Orvosi Kamara azt kéri, hogy októberről halasszák januárra a budapesti orvosi ügyelet átalakítását, mondta Álmos Péter. A köztesület elnöke szerint időre van szükség a szakmai és szervezései aggályok tisztázásra.