Január 6-án összesen 32 791 beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra az állami egészségügyben, ez derül ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján elérhető adatokból. 2025 január elején a három leghosszabb várólistán 27 270 beteg van. Több mint 1600 beteggel több, mint tavaly decemberben. Utóbbi betegek térd-és csípő protézisre, valamint szemműtétre várakoznak – írja az Economx.
Csak a térdprotézis-műtétek esetében 2024 januárjához képest egy év alatt valamivel több mint 4400 beteggel lett hosszabb a várólista.
2025 jnuárban az operációkra 60 napon túl várakozó betegek száma a három leghosszabb várólista esetében a következő:
- térdprotézisre most 14 216 beteg vár, decemberben 13 795-en voltak a várólistán
- csípőprotézisért most 7604-en állnak sorba, decemberben 7287-en vártak
- szürkehályog-műtétre most 5450-en, decemberben pedig 4578-an várakoztak
A friss adatok szerint az elmúlt hat hónapban a leghosszabb átlagos tényleges várakozási idő térdprotézis-műtétnél 655 nap volt, ezt a Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház betegeinek kell kivárni. A 60 napon túl várakozó betegek száma 736. Csípőműtétre Nyíregyházán kellett az elmúlt fél évben a legtovább várni, átlagosan 376 napot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban most 247 beteg áll sorban a műtők ajtaja előtt.
A lap emlékeztet Kiss Zsolt, a NEAK főigzagatójának egy decemberi konferencián elhangzott mondatára, miszerint „Valami nagyon nincs rendben a várólistáknál”. A főigazgató megerősítette, hogy havonta 200 ezer ellátási esemény ragad benn az ellátórendszerben, aminek nem csak közvetlen hatása van, de olyan is, ami majd később jelenik csak meg.
A várólisták csökkentéséhez a pénzbeli segítség nem elég, úgy fogalmazott Kiss Zsolt, hogy tragédia a rendszerben, hogy a várólista csökkentésre rendelkezésre álló ötmilliárd forint forrásból kétmilliárd forint 2024-ben is beragadt az ellátórendszerben.
A működő kórházi ágyak tekintetében pedig történelmi mélyponton vagyunk, összességében 50 százalékos volt az ágyak kihasználtsága, ezért komoly strukturális átalakításra van szükség, tette hozzá a főigazgató.
Ónodi-Szűcs Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellár-helyettese pedig azt mondta, van olyan orvos, aki hetente egy műtétet végeu- Ha ez a 178 orvos mostantól nem heti egy, hanem két műtétet végezne, akkor ez több mint kilencezer műtétet jelentene évente, és a várólistákat le is lehetne dolgozni. Kiemelte azt is, hogy
nem csak humánerőforrás gond van az egészségügyben, hanem valami egészen mással állnak szembe.