„Egyre kevesebb állami egészségügyi szolgáltatáshoz férünk hozzá, és azt is egyre alacsonyabb színvonalon tudjuk igénybevenni” – jelentette ki Kunetz Zsombor az egészségügy 2025-ben várható prognózisa kapcsán.
Az orvos, egészségügyi szakértő a Forbes-nak adott inerjújában arról is beszélt, hogy az összeomlás ebben a kontextusban nem egy robbanásszerű állapot, mint amikor egy ház összeomlik, vagy egy híd ledől. Itt arról van szó, hogy az elért egészségügyi, tudományos és egyéb, például technológiai eredmények és innovációk, maga az ellátás egyre kevésbé hozzáférhető az állampolgárok számára.
Míg mondjuk 15-20 évvel ezelőtt nehéz volt azt elképzelni, hogy bizonyos szakrendelésekre ilyen hosszú várólisták legyenek, addig ma már ez a normalitás Magyarországon. A mentéshez való hozzáférés napról napra romlik, az új ügyeleti rend emberéleteket veszélyeztet.
Kunetz szerint hiába nő a magánegészségügyet felkereső betegek száma, egyetlen olyan magánszolgáltató sincs Magyarországon, ami mondjuk akár csak egy megyei szintű kórházi ellátást tudna nyújtani. Ennek megfelelően a betegek a magánellátást főképpen az állami ellátásban hosszú várólistás járóbetegellátásra, és egynapos sebészeti ellátásra veszik igénybe. Azonban amikor komplexebb beavatkozásra, ellátásra lenne szüksége a betegnek, akkor azonnal az állami ellátásban találja magát.
A szakértő arra is kitért, hogy régóta rendbe kellene rakni a magán- és az állami rendszer kapcsolódását.
„Ez évtizedes kérdés, csak mostanra azt lenne ideje felismerni, hogy minden egyes – a fönt említetthez hasonló – beleturkálás a rendszerbe felveti annak a lehetőségét, hogy sokkal nagyobb rombolást fog eredményezni. Lásd a háziorvosi ügyeletek átszervezését, ami szintén tökéletes példa erre” – teszi hozzá.
Az ügyeleti rendszer átrendezése kapcsán pedig azt mondta: Azért kellett ennyit foglalkoznia vele az elmúlt évben, „mert annyira látványosan ostoba megközelítése a problémának, és annyira romboló, hogy az aztán mindenre kihat a betegellátásban. Szétverték a sürgősségi ellátást, és még inkább szétverték az addig sem jeleskedő mentőszolgálatot, ami azt is jelenti, hogy a következő szintet, a teljes akut ellátást sikerült egy komoly ékkel megfeszíteni. A háziorvosi ügyeleti ellátás valóban marginális terület volt a teljes egészségügyi ellátáson belül, a saját, évtizedes problémáival, amit gyakorlatilag most kórházi szintre emeltek”.
Kunetz Zsombor arról is beszélt, hogy szerinte a kormánynak egész egyszerűen nincs szándéka változtatni a jelenlegi helyzeten, mert nincs semmiféle koncepciója az egészségügyben. Nem látok erre jelet, ami viszont nem jelenti azt, hogy az összeomlás egy pontján ez nem válik magától értetődővé, azaz kikényszerítődhet.
Sőt, kicsit politizált is: „Mivel Orbán Viktort semmi más nem érdekli, csak a hatalom és annak a megtartása, szerintem ez attól függ, hogy mikor lesz az egészségügyi ellátás minősége és elégségessége a feltétele ennek a hatalomnak. Abban a pillanatban, hogy ez veszélyezteti a hatalom megtartását, lépni fog. Úgy látom, még mindig nem fáj ez eléggé a magyar lakosságnak…” – tette hozzá az egészségügyi szakértő.