6p

Március 8-án pártpolitikus-mentes társadalmi megmozdulást szervez a Magyar Orvosi Kamara (MOK), ugyanakkor a február 1-jétől dübörgő plakátkampányukat már most nehezíti, hogy a megbízott cégek rajtuk kívül álló okokra hivatkozva visszamondták a hirdetések kihelyezését.

„Politikától független kampányt indítottunk »A magyarok egészsége többet érdemel«címmel. Három évtizede nincs érdemi egészségügyi reform, és az állam nem biztosítja a forrásokat. Fel kell ráznunk a társadalmat, hogy felismerjék, mennyire fontos a saját egészségük” – jelentette ki Álmos Péter, a MOK elnöke.

Az egészségügyi dolgozók mindeddig a hátukon vitték a rendszert, azonban az alapellátásban és a kórházakban tapasztalható állami finanszírozás hiányát már nem tudják kompenzálni. Energiáik elfogytak, folyamatosak a frusztrációk, konfliktusok, amelyek egyre gyakrabban a betegek és orvosok között csapódnak le. A MOK ezt az áldatlan helyzetet szeretné megoldani az új kampányával.

Ma jelenleg 15-ször gyakrabban nem jut egy gyermek megfelelő ellátáshoz, a 65 éven felüliek 20 százalékának nincs foga, az öngyilkosság csökkenése leállt, 2019 óa stagnál, a rákos halálozásokban stabilan Magyarország hozza a legrosszabb mutatókat, egyre kevesebben jelennek meg szűrővizsgálatokon – sorolta az elkeserítő példákat a MOK elnöke. 

A Magyar Orvosi Kamara február 5-i sajtótájékoztatójának fókuszában az egészségügyi kampányuk állt, de szóba kerültek a várólisták, a kiüresedő háziorvosi praxisok, és a gyógyszerhiány is. A kivetítőtől jobbra Svéd Tamás főtitkár, Álmos Péter elnök és Meglécz Katalin alelnök
A Magyar Orvosi Kamara február 5-i sajtótájékoztatójának fókuszában az egészségügyi kampányuk állt, de szóba kerültek a várólisták, a kiüresedő háziorvosi praxisok, és a gyógyszerhiány is. A kivetítőtől jobbra Svéd Tamás főtitkár, Álmos Péter elnök és Meglécz Katalin alelnök
Fotó: Mfor

Nem engedték a plakátjaikat kitenni

A MOK szerint ennek két oka van: az alulfinanszírozottság, ugyanis évente 2500 milliárd forinttal kevesebbet költ az állam, mint például Csehország. Valamint az öröklődő életmódminta, amiben megmutatkozik, hogy mennyire (nem) tartjuk fontosnak az egészségügyet.

Arra a kérdésre, hogy miért pont most indították el a kampányt, Álmos Péter kifejtette, hogy az elmúlt években a MOK komoly erőfeszítései ellenére szerény sikereket értek el. Mindent elkövettek, hogy a szakma hangját meghallja a kormányzat, a megkövetelt tárgyalási pozíciókhoz is próbáltak igazodni, de úgy tűnik, szakmai érveik nem tudtak érvényesülni. A legkiemelkedőbb példa erre például az új ügyeleti rendszer bevezetése, vagy a 945 hiányzó háziorvosi praxis.

A kampányt decemberben kezdték el tervezni, miután látták, hogy a költségvetésben semmilyen előrelépés nem történt az egészségügy terén.

Mivel Magyarországon nagyon érzékeny politikai tér van – a szakértők már 2025-re is választási évként hivatkoznak –, a MOK fontosnak tartja a társadalmi összefogást. A legfontosabbnak azt tartják, hogy a lakosokhoz eljusson ez az üzenet. Ezt a kampányt nehéz lesz mérni, hiszen egy társadalmi üzenetnél ez bajos dolog, de ha a következő költségvetésben megjelenik érdemi forrásbővítés, akkor kijelenthető, hogy a kamara hozzájárult ehhez a célhoz.

A kampánnyal az a MOK célja, hogy a kormányzat biztosítson forrást már idén a legkritikusabb területekre. De önmagában ez nem elég: azt, hogy a GDP 0,5 százalékával növekedjen az egészségügyre szánt pénz, 6-8 év alatt lehetne elérni egy Csehország-szintű költségráfordítással. Úgy vélik, hogy átfogó reformra van szükség, amelybe be kell vonni a szakmai és a betegszervezeteket is.

„Ugyanakkor 350 plakátot terveztünk kihelyezni az országban, ám a plakátcégek többsége váratlanul visszalépett, nem vállalta azok kihelyezését. Jelenleg csak 70 plakátot tehettünk ki, így ahol most világoskékkel leragasztott helyeket látnak, ott is a MOK plakátjai lennének. Így online térbe szorultunk, ezért érdemes ellátogatni a www.többetérdemel.hu-n látható statisztikák miatt – mondta Álmos Péter.

Március 8.: társadalmi összefogás az egészségért

Bejelentették azt is, hogy március 8-án a Magyar Orvosok Szakszervezetével közösen nyilvános kiállásra hívják az érdeklődőket. A tüntetés Budapesten lesz, és arra kérik, a pártpolitikusokat, hogy maradjanak otthon, mert ez nem a pártok ideológiai rendezvénye, hanem széles társadalmi összefogást igénylő esemény.

A kormány Covid-járványról szóló propagandafilmjével kapcsolatban Álmos Péter arra hivatkozva, hogy csak túl szubjektív véleményt tudna megfogalmazni, ezért Meglécz Katalin, a MOK alelnöke azt mondta:  

„A kormányzat szerint sikertörténet volt, de aki a másik oldalon vett részt, akár betegként, akár gyászoló rokonként, akár a védőoltások kötelezésével hátrányos helyzetbe kerülő emberként, a saját szűrőjén keresztül mást érzékelt. Vagy a háziorvosok és mentőtisztek sok olyat is láttak, amit a lakosok nem. Ezt a járványt még fel kéne dolgozni, még nem beszéltük át rendesen, és még nem hoztak egyes adatokat sem nyilvánosságra. Tehát ez a film csak a járvány nézőpontja közül egy szelet volt.” 

Svéd Tamás főtitkár szerint a Covid-járvány vadonatúj kihívás volt, ezért az ott elkövetett hibákat el kell ismerni, abból tanulságokat levonni, hogy megfelelően fussunk neki egy következő kihívásnak.

Egészségügyi reform kell

A főtitkár szerint abban a mocsárban tapicskolunk, amit 30 éve nem csapoltunk le. De jobb egy kampány későn, mint soha. Ez persze nem megy egyik napról a másikra, akár 8-10-20 évig is eltarthat egy jó egészségügyi reform.

Az új kampány fő fókusza most az, hogy a társadalom megértse, mennyire fontos az egészségük, és az erre irányuló figyelem (hiánya).

Álmos Péter elnök arra is kitért, hogy az elmúlt időben a Belügyminisztériumtól kapott fenyegetéseket nem veszi annak. Az viszont tény, hogy teljesen szokatlan, hogy valaki ilyen meglepő hangnemben bánjon egy kamarával, amely számos nemzetközi szervezetnek a tagja, és hogy  átpolitizáljon szakmai kérdéseket. Arra is felhívta a figyelmet, hogy számos érdékérvényesítő eszközük is van, amellyel a közelmúltban például élt Szlovákia, Szlovénia, vagy Németország, ahol sikerre is vitték az orvosok, amit akartak. De most arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy az egészségügy teljes egésze nem kapja meg a kellő figyelmet.

Az is elhangzott, hogy az egészségügy problémáinak megoldása a mindenkori kormányok adóssága, ezért nem a kormányt szeretnék kritizálni. Bár nyilván nekik van meg jelenleg a politikai hatalmuk, hogy változtassanak.

A MOK egészségügyi kampányát jelentősen támogatják az egészségügyi dolgozók is, hiszen a tavalyi felmérésük szerint 7 000 emberből 97 százalék mondta azt, hogy fontos felhívni a társadalom figyelmét az egészségügy alulfinanszírozottságára. Az egészség fontosságának hangsúlyozását már az iskoláskorban kell elkezdeni, és itt az idő egy fókuszváltásra, hiszen a financiális mellett strukturális változásra is szükség van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!