5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába költöttek többet az EU-tagországok a Covid-járvány miatt az egészségügyre, ez nem marad tartós, Európa sok országában továbbra is döcög az ellátás – áll az OECD legfrissebb jelentésében.

Orvoshiány, elöregedő társadalom, problémákkal küzdő fiatalok – ez mind jellemző az Európai Unió tagországaira. Ez derül ki a párizsi székhelyű OECD legfrissebb, 2024-es egészségügyi jelentéséből, amely most főként az egészségügyben tapasztalható munkaerőhiányra és az egészséges hosszú élet előmozdítására fókuszál. A számokból az derül ki, hogy van gond bőven.

Az Európai Unió 27 tagállamából 20 ország számolt be orvoshiányról 2022-ben és 2023-ban, míg 15 ország ápolóhiányra panaszkodott. Az uniós országokban 2022-ben körülbelül 1,2 millió orvos, ápolónő és szülésznő hiányzott.

Emellett az EU-ban az orvosok több mint egyharmada és az ápolók negyede 55 év feletti, akik várhatóan a következő években nyugdíjba vonulnak. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan a fiatalok körében csökken az érdeklődés az egészségügyi karrier iránt.

Egyre több országban az orvos és ápoló külföldről érkező munkaerő
Egyre több országban az orvos és ápoló külföldről érkező munkaerő
Fotó: Depositphotos

Ennek (is) köszönhető, hogy 2022-ben 17 százalékkal nőtt a külföldről az európai országokba érkező orvosok száma 2019-hez képest, míg a külföldi ápolónők beáramlása 72 százalékkal. 2023-ban Norvégiában, Írországban és Svájcban az orvosok több mint 40 százaléka, Írországban pedig az ápolók több mint 50 százaléka külföldről érkezett.

Keveset mozognak az idősek, de a fiatalok sincsenek jól

Az OECD-jelentés szerint Európa mélyreható demográfiai változás előtt áll: az előrejelzések szerint a 65 év felettiek aránya az EU-ban a 2023-as 21-ről 2050-re 29 százalékra emelkedik. A 65 éves korban várható élettartam már meghaladja a 20 évet, de ezeknek az éveknek több mint a fele krónikus betegségekben és fogyatékosságban telik.

Ugyanis a 65 év felettiek mindössze 22 százaléka végez elegendő fizikai aktivitást. Az elhízás aránya – amely számos krónikus betegség kockázati tényezője – szintén az életkor előrehaladtával emelkedik, és 2022-ben EU-szerte elérte a 20 százalékos csúcsot a 65-74 évesek körében.

A születéskor várható élettartam az EU-ban 2023-ban elérte a 81,5 évet, ami 0,2 évvel haladja meg a pandémia előtti szintet. Az EU-tagállamok között azonban továbbra is jelentős egyenlőtlenségek mutatkoznak, nyolc év eltérés van a legmagasabb és legalacsonyabb várható élettartamú országok között. Spanyolországban, Olaszországban és Máltán a várható élettartam több mint két évvel az EU-átlag felett volt, Lettországban és Bulgáriában pedig több mint öt és fél évvel azalatt. 

A legújabb felmérések a serdülők egészségének romlására is utalnak. Nőtt azon 15 évesek aránya, akik mind fizikai, mind pszichés problémákról számolnak be. Számuk a 2017–2018-as 42 százalékról 2021–22-ben átlagosan 52 százalékra nőtt az uniós országokban – azaz szinte második kamasz valamilyen szempontból nincs jól.

A Covidban Magyarországon is megugrott az egészségügyi kiadások mértéke

2022-ben az egy főre jutó 5630 eurós kiadással Svájc költötte a legtöbbet az egészségügyi kiadásokra Európában, őt követi Norvégia (5376 euró). Az EU-országok közül a jelenleg kormányválsággal küzdő Németországban az egészségügyi kiadások (5 317 euró) 50 százalékkal haladták meg a 3533 eurós lakossági uniós átlagot. De Ausztriában és Hollandiában is legalább 25 százalékkal több az uniós átlagnál.

Egy főre jutó egészségügyi kiadások, 2022. Magyarország az alsó harmadban
Egy főre jutó egészségügyi kiadások, 2022. Magyarország az alsó harmadban
Fotó: OECD
Bár Takács Péter egészségügyi államtitkár egy szeptemberi interjúban azt mondta, „az egészségügyi ellátás jobb, mint amilyennek gondolnánk”, a jelentés

első helyen említi Magyarországot, mint az egy főre jutó legalacsonyabb egészségügyi kiadások mértékét az EU-ban, amely hazánkon kívül még Horvátországban, Bulgáriában és Romániában is igen kicsi, kevesebb mint 1900 euró/fő. Igaz, Törökország még ennél kevesebbet, körülbelül 1000 eurót költött fejenként, míg Albániában csak 800 eurót, de ez nem vigasztalja a magyar embert. 

Átlagos éves növekedési ütem (reálértéken) az egy főre jutó egészségügyi kiadásokban, 2015-22. Itt jól teljesített Magyarország
Átlagos éves növekedési ütem (reálértéken) az egy főre jutó egészségügyi kiadásokban, 2015-22. Itt jól teljesített Magyarország
Fotó: OECD

Ugyanakkor az OECD elemzése szerint a Covid-időszakban a kormányok példátlan pénzügyi forrásokat fordítottak az egészségügyre a járvány elleni küzdelemre és a következmények kezelésére, így az EU egészségügyi kiadásainak átlagos növekedése reálértéken közel 6 százalék volt 2020-ban, ami 2021-ben a 9,6 százalékot is elérte.

Így fordulhatott elő, hogy Magyarországon 2019-2022 között, a Covid-19 alatt 2,4-ről 5,2 százalékra ugrottak meg az egészségügyi kiadások.

De a Covid-járvány extrém helyzet volt, és az emiatt megugró egészségügyi kiadások a 2023-ra vonatkozó előzetes becslések szerint zsugorodtak – az uniós országok mintegy felében. Ez azt sugallja, hogy az országok egészségügyi rendszerei visszatérnek a világjárvány előtti szintre, és egyelőre kevés jel mutatkozik arra, hogy a kiadásokat jelentősen növelnék annak érdekében, hogy az egészségügyi rendszerük ellenállóbbá váljon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!