Bár valamelyest javult a helyzet, még így is rengetegen vannak műtéti várólistán Magyarországon. A szabályok ugyanakkor lehetőséget adnak arra is, hogy amennyiben túl hosszú a területileg illetékes ellátóhelyen a várólista, a beteget máshol, akár külföldön lássák el.
A kevesek által ismert lehetőség részleteiről Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási és egészségügyi szakértő beszélt az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
Mint kifejtette, a TB támogatott külföldi gyógykezelés engedélyhez kötött, amit kérni kell, de ha megvannak hozzá a feltételek, akkor megadják. Az egyik fő szempont, amikor az egészségügyileg indokolt időn belül a beteg itthon nem kap ellátást: ez általában egy év”.
Ha például a betegnek csípőprotézis műtétre van szüksége, és az előjegyzés alapján két vagy három évet kellene várakoznia, benyújthatja az igényt a NEAK nemzetközi főosztálya felé a várakozás rövidítése érdekében.
A NEAK munkatársai először megnézik, hogy itthon van-e olyan ellátó, aki gyorsabban tud ellátást nyújtani, és ha van, akkor hozzá irányítják. Ha viszont itthon nem tudják megoldani, akkor engedélyezik a beteg külföldi kezelését.
A magyar állampolgárok számára háromféle külföldi gyógykezelés ál rendelkezésre:
- Az európai uniós rendeletek szerinti gyógykezelés. A nyugat-európai kórházakban napidíjat kell fizetni, ami Ausztriában 7-9 euró, Németországban 10 euró, Franciaországban 16-18 euró. A külföldön kezelt magyar beteg számára a napidíj az önrészt, azt neki kell kifizetnie. Minden más a magyar TB fizet.
- A határon átnyúló egészségügyi szolgáltatás. Ebben az esetben külföldre vihetjük a magyar TB támogatásunkat: Ha például egy beavatkozás itthon 200 ezer forint, amit a NEAK fizetne, de ezt a beavatkozást Ausztriában 600 ezer forintért elvégzik, a beteg saját zsebéből kifizet 400 ezer forintot és a napi díjakat, és kiegészíti a NEK-től kapott 200 ezerrel.
- Olyan tervezett külföldi gyógykezelés, amit Magyarországon nem kaphatunk meg, mert (még) nem alkalmazzák: Ezt is kérelmezni kell, ez a méltányosságból nyújtott külföldi gyógykezelés: ha engedélyezik, a teljes költséget a NEAK állja.
Takács Péter egészségügyi államtitkár friss nyilatkozatában arról beszélt, hogy nem érti, miért elégedetlenek az emberek a várólistákkal kapcsolatban. Szerinte mindezt csak a híradások gerjesztik az emberekben, és nem az egészségügyi rendszer egyre romló elérhetősége a hibás.