6p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy ideje már pedzegetik, hogy a meddőségi klinikák után a művesekezelés háza táján is változások várhatók. A Gazdasági Versenyhivatal friss döntése is arra utal, hogy valami valóban elkezdődött.

Egy friss hír szerint a TritonLife Holding Zrt. 100 százalékban megvásárolta Magyarország egyik legnagyobb dialízist végző cégét a Fresenius Medical Care Beteiligungsgesellschaft mbH-tól. Így a tranzakcióval az FMC Dialízis Center Egészségügyi Kft. és az FMC Eszközkezelő Kft., sőt, az FMC Leasing Ingatlanhasznosító Kft. is 100 százalékban az övék lett. Az összefonódást 2023. április 3-án jelentették be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) honlapján, ezt követően ki is adták az erről szóló hatósági bizonyítványt is.

A felvásárlással a hazai dialízisközpontok hálózatának a negyven százalékát veszi át a TritonLife, ugyanis az országban működő ötvennyolc központból huszonhárom immár a magyar cégé. 

A műveseszolgáltatás 40 százalékát vásárolta fel a TritonLife Holding. Fotó: Depositphotos
A műveseszolgáltatás 40 százalékát vásárolta fel a TritonLife Holding. Fotó: Depositphotos

Magyarországon 10 ezer beteg számára nélkülözhetetlen a gépi vesekezelés az életben maradáshoz. 

Napjainkban az államilag finanszírozott művese-ellátást túlnyomórészt magántulajdonban álló dialízis központok végzik, amit az állam finanszíroz, tehát az ellátás a betegek számára térítésmentes. Ám Magyarországon a dialízisek állami finanszírozása az utóbbi időben egyre inkább leszakadt a többi országétól. Hazánkban ma az egy dialíziskezelésre jutó állami finanszírozás nem csak Románia és Albánia szintjétől marad el jelentősen, de egyes latin-amerikai és afrikai országokkal kerültünk azonos szintre. A dialízis-ellátások egy főre vetített alapdíja a 2020-ban, a Covid-vészhelyzet idején 24 045 forint volt, amit hiába emeltek meg 2022-ben 27 218 forintra, még így is nagy a lemaradásunk.

Hadházy Ákos tavalyi posztjában egyenesen arról írt, hogy a művesekezelés levegőben lógó államosítása után valószínűleg jóval több összeg juthat majd a szektorra, de akkor már egy jó pozícióban lévő cégen keresztül, hogy a profit ott maradjon.

Öt „céltársaságot” is átvilágítottak

Kétségtelen, hogy a művesekezelési rendszerben nagy pénz van, ahogy a meddőségkezelésben is. (Nem véletlen, hogy államosították a magán meddőségi centrumokat). Tavaly nyáron nem verték nagy dobra, de kiírtak egy közbeszerzést, majd a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. meg is bízta a Cryptic Consulting Kft.-t, hogy öt egészségügyi szolgáltató céget világítson át.

Azt vizsgálták, hogy a megbízási dokumentumban csak anonim „céltársaságként” említett, sorszámozott cégek megfelelnek-e a majdani állami tulajdonbavétel feltételeinek – írta az Átlátszó tavaly, 2022 februárjában.

A TritonLife cégcsoport

Ezért is váratlan némiképp a hír, hogy a 2021 augusztusában alakult TritonLife Holding - melynek fő tevékenysége a vagyonkezelés - felvásárolta a magyar dialízispiac 40 százalékát ellátó FMC-t. A TritonLife cégcsoport ma a magánegészségügyi piac egyik leggyorsabban bővülő vállalkozása. A cégcsoportban ma már tíz tag található, országszerte számtalan helyszínnel:

  • a TritonLife Magánkórházak Zrt.
  • a TritonLife Labs Egészségügyi Szolgáltató Kft.
  • a TritonLife Diagnosztikai Központ Kft.
  • a TritonLife Ortopédiai Központ Kft.
  • a TritonLife Női Egészségközpont Központ Kft.
  • a TritonLife Ingatlan Kft.
  • a Tritonlife Partiscum Kft.
  • a TritonLife Gerincgyógyászati Központ Kft.
  • a TritonLife Savaria Egészségügyi Szolgáltató Kft.
  • és a tranzakcióban érintett TritonLife Holding Zrt.  

A TritonLife Holding Zrt. elődje nem más, mint a 2018-ban alapított MedAlliance Holding, amit a tulajdonosok átkereszteltek. A felvásárlással a dialízisszektorba belépő TritonLife Holding egyébként a cégcsoport összes vállalatában többségi, vagy egyedüli tulajdonos, felügyelőbizottságában pedig ott ül a közegészségügy egyik ismert szereplője, Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is.

A TritonLife Holding élén Dr. Fábián Lajos elnök áll, mellette az igazgatóságban Fábián Gergely és Haraszti Péter, a cégcsoport tulajdonosai állnak. Az elmúlt időben egyébként meglepő nevek is feltűntek már az anyavállalat befektetői és tisztségviselői körében. Az utolsó hír a TritonLife Labs-ról jelent meg arról, hogy NER-közeli befektetőkkel erősít a cég.

Várható még további felvásárlás? 

A művesekezelést egyébként – több más kórház és klinikai központ mellett – Magyarországon több hazai cég mellett három külföldi magántulajdonban lévő vállalkozás is végzi: a most felvásárolt német Fresenius Medical Care Kft., a szintén német gyökerű B. Braun Avitum Hungary Zrt., illetve a svédországi alapítású Diaverum magyarországi leányvállalata, a Diaverum Hungary Kft. Az Átlátszó cikke szerint az FMC volt a három közül egyedül, amely 2020-ban veszteséget termelt.

Ugyanakkor a NEAK adatai szerint ez az a cég, amely nemcsak 2023 első négy hónapjában, de évek óta a második legtöbb művesekezelést hajtja végre az országban a B. Braun után, tehát az egyik legerősebb cég a piacon.

Megkerestük a B. Braun Avitum Hungary Zrt.-t, hogy cégük számít-e hasonló felvásárlásra, vagy esetleg a korábbi sajtóhírek szerint továbbra is folytatnak tárgyalásokat kormánnyal.

„A B. Braun sem a múltban, sem most nem folytat tárgyalásokat a kormánnyal a cég művesekezelés-szolgáltatásának felvásárlásáról, csak a dialízisellátás állami finanszírozásáról, és annak mértékéről folytak és folynak folyamatosan annak érdekében, hogy az Európában legalacsonyabbnak számító egy főre jutó dialízisfinanszírozás mértéke megemelésre kerülhessen” – írják válaszukban.

Hozzátették: „Magyarország egyik vezető egészségügyi gyártó, fejlesztő és forgalmazó vállalataként, valamint egészségügyi szolgáltatóként a B. Braun működési területeit egy értékláncként kezelve valamennyi területen hosszú távon tervez, annak érdekében, hogy 2600 magyarországi munkatársunkkal továbbra is hatékonyan szolgálhassuk a hazai egészségügyet”.

A harmadik magáncéget, a Diaverum Hungary Kft-t is kerestük, de cikkünk elkészültéig nem reagáltak megkeresésünkre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!