Szakmai szinten is rendkívüli meglepetést okozott az, hogy a kórházi gyógyszertárak „projekttársaságba” szervezését tervezi a kormány, a hvg.hu forrásai szerint az ötlet, hogy koncesszióba kerüljön a kórházi gyógyszerellátás, a szakmán kívülről jöhetett, politikai támogatással.
A portál emlékeztet, a hivatalos magyarázat szerint a lépéstől egységes színvonalú szolgáltatást és személyre szabott gyógyszeradagolást lehetővé tevő beruházások megvalósítását várják.
Ez a rendszer röviden azt jelenti, hogy a betegeknek rendelt pirulákat a nővérek nem az osztályokon osztják szét, hanem automatákkal, az intézmény gyógyszertárában zacskózzák be. Köztes megoldás, ha a gyógyszerészek gépek nélkül, kézzel válogatják össze a betegek napi adagját.
Hatalmas üzlet lehet
A privatizálás feltételeiről csupán annyi ismert, hogy közbeszerzéssel választanák ki az arra érdemeseket – írja a portál, emlékeztetve, hogy fontos szakmai kérdések is felmerülnek, például az is, hogy ki lesz a kórházi gyógyszerészek munkáltatója, vagy hogy miként kapja meg az új rendszerben az aznap érkezett beteg a gyógyszerét?
A cikk szerint jelenleg mintegy 90 kórházi patika ad ki vényköteles gyógyszereket, ez 45-50 milliárd forint éves forgalmat jelent, azaz nem kérdés, hogy ebből méretes patikalánc formálható.
A kórházi gyógyszervásárlás értékét évi 60-80 milliárd forintra saccolják a hvg.hu által megkérdezett szakemberek, de ehhez jönnek még a NEAK által beszerzett kis volumenű, de hatalmas értékű speciális készítmények is. A portál végül emlékeztet, hogy az ún. „tömeggyógyszerek” mintegy 30 százaléka központosított közbeszerzésen keresztül kerül a kórházakhoz, az azonban egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy egyetlen módosítással valamennyi kórházi gyógyszer beszerzése a szerencsés projektcég hatáskörébe kerüljön, ami együttesen évi 200 milliárd forintnál is nagyobb piacot jelenthet.
(HVG360)