A jó munkakapcsolat legfontosabb eleme a kölcsönös tisztelet, amely nélkül hosszútávon ma már elég nehéz jól vezetni egy céget. Természetesen nem kell hagynunk, hogy az alkalmazottunk a fejünkre nőjön, de egy normális munkakapcsolatban az ilyesmi eleve elképzelhetetlen.
Természetesen vannak olyan főnökök is, akik a megfélemlítés eszközeit használják fel, kihasználva a munkavállalók szorult helyzetét. Valkai Zsolt, egy Budapest környéki kiskereskedelmi áruházlánc középkorú irodai alkalmazottja például arról számolt be, hogy rendkívül megalázónak tartja, hogy minden áldott nap, amikor megérkezik a munkahelyére, ki kell pakolnia a táskájából, majd távozáskor a biztonsági őrök eljátszatják vele ugyanezt, annak érdekében, hogy elkerüljék a munkahelyi lopásokat.
„Az ilyen fokú bizalmatlanság egyértelműen megmérgezi a munkakapcsolatot. Már régen állást változtattam volna, ha lenne rá lehetőségem. De ahhoz mindenekelőtt fejleszteni kellene a nyelvtudásomat” – kesergett Valkai Zsolt.
Ha a másik oldalt is megnézzük, akkor azt látjuk, hogy bizony néha elkél a fegyelem, mert előfordul, hogy az alkalmazottak megszegik a szabályokat. „Érdemes versenyképes jövedelmet biztosítani a beosztottaknak. A kezdeti időszakban próbáltunk spórolni a munkabéreken, de ennek az lett a hátulütője, hogy az alkalmazottak munkafegyelme egy idő után lazulni kezdett, így például próbáltak lecsípni a munkaidőből. Ellenőrizni képtelenség őket, több kisebb ruhabolt tulajdonosaként nem ülhetek egész nap a nyakukon” – mutatott rá Kocsis Adrienn, kecskeméti üzletasszony.
Más munkaadók ellenben szívesen élnek az elrettentés eszközeivel. Gyenes László, egy Győr-Moson-Sopron megyei gazdabolt értékesítési munkatársa arról számolt be, hogy főnöke állandóan kirúgással fenyegeti őket, ha nem teljesítik a havi, féléves, éves eladási terveket. Így aztán dolgozni sincs sok kedve. De mivel lassan nyugdíjas korba lép, nem akar változtatni. Igaz, lehetősége se nagyon lenne rá.
Nem csak a pénz motiválhat
A kirívó példáktól eltekintve a legtöbb munkaadó betartja az írott és íratlan szabályokat. Előbbiek közé tartozik például a beosztottakkal való egyenlő bánásmód, a méltányos munkabér, a jogszabályokban lefektette maximális munkaórák tiszteletben tartása. A jogkövető főnök nem alkalmaz 15 évnél fiatalabb munkavállalót, felelősséget vállal dolgozóinak egészségéért és biztonságáért.
Kontrollálja a veszélyforrásokat, továbbá az ésszerűség és méltányosság követelményei szerint minden lehetséges megelőző intézkedést megtesz a balesetek és munkaköri betegségek bekövetkezése ellen, továbbá gondoskodik arról, hogy a munkavállalók képzettek legyenek az egészségvédelemre és biztonságra vonatkozó kérdésekben.
Az íratlan szabályok közé tartozik a már említett kölcsönös tisztelet, a kellemes munkakörnyezet, valamint a hatékony kommunikáció. Utóbbi azért is fontos, mert előfordulhat, hogy valaki azért nem hozzá a tőle elvárt eredményeket, mert senki nem mondta el neki, hogy ténylegesen mi is a feladata. Vállalatvezetőként teremtsük lehetőséget arra, hogy az emberek megoszthassák tudásukat másokkal, tréningek, prezentációk keretében, így érzik, hogy megbecsüljük őket. Hallgassuk meg javaslataikat, ötleteiket, időnként kérjük ki a véleményüket egy-egy munkával kapcsolatban, és ne fukarkodjunk a dicsérettel sem. Lehetőség szerint biztosítsunk számukra rugalmas munkakezdési lehetőséget, csakúgy, mint lehetőséget a személyes fejlődésre és a karrierépítésre.
Ennél is továbbmegy Fazekas Zsolt, az Euronics üzletlánc ügyvezető igazgatója, aki azt állítja, hogy nem csupán tisztelni, de szeretni is érdemes az alkalmazottainkat. Így a munka is gyümölcsözőbb lesz.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az alkalmazottak lojalitását nem csupán pénzzel lehet előmozdítani, sokszor egy dicséret, vagy néhány kisebb jutalom is csodákat tesz. Az anyagi elismeréssel viszont rendszerint csak akkor elégedett a dolgozók, ha emberileg is megbecsülik őket a cégnél.
Az esetleges konfliktusokat is jobb, ha korrekt, baráti módon próbáljuk rendezni, már csupán a jó hírnevünk megőrzése végett is - ha szükséges, akkor akár mediátor igénybevételével. A bírósági utat pedig csak valóban indokolt esetben vegyük igénybe.