Aláírta az ingatlan-adásvételi megállapodást az Eagle Hills Csoport a Magyar Állammal arról a rákosrendezői területről, ahol Grand Budapest néven épít új városnegyedet – írta hétfőn a Világgazdaság. A korábban mini-Dubaj területeként emlegetett Rákosrendezőről a beruházó közleménye azt írja, „egy évtizedek óta elhagyatott területből fog létrehozni új világszínvonalú zöld városrészt”.
Az Eagle Hills Csoport az illetékes hatóságoknál megkezdte a szükséges névhasználati engedélyek beszerzésének folyamatát – áll a közleményükben. Hozzátették, Több mint 12 milliárd eurós fejlesztési költségével a Grand Budapest érdemben támogatja a magyar gazdaság fejlődését.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) sajtóközleménye azt írja, az állam „mintegy 85 hektárnyi területet értékesített az állam, nettó 50,9 milliárd forintos vételáron”. A beruházó ezt az összeget három ütemben fizeti meg, a teljesítés a nemzetközi megállapodásban foglalt állami vállalások teljesítéséhez igazodik. Az Eagle Hills az első vételárrészlet megfizetését követően tulajdonjogot szerez a terület felett annak érdekében, hogy el tudja kezdeni a fejlesztéseket, a második vételárrész megfizetésének feltétele a fejlesztés sikeres megvalósításához szükséges jogalkotási intézkedések több lépcsőben történő megtétele, többek között a vonatkozó építésügyi előírások felülvizsgálata, módosítása, a beruházás kiemelt jelentőségű beruházássá minősítése, valamint a szükséges telekalakítások lefolytatása, míg utolsó vételárrész megfizetésének feltétele a megállapodás szerinti, mintegy 800 millió eurónyi állami infrastruktúra fejlesztés megvalósítása (gyalogos- és vasút feletti közúti felüljáró, vasúti pálya fejlesztése, az M1-es metró meghosszabbítása, kerékpárút és gyalogút megépítése, valamint a vasúti pálya befedése).
Az NGM közleménye szerint a szerződés lezárására legkésőbb 2039. március 13. napjáig kerül sor, és bár az Eagle Hills közleménye 12 milliárd eurós fejlesztést írt, az NGM közleménye szerint az Egyesült Arab Emírségek „legalább 5 milliárd eurónyi beruházást hajt végre az érintett ingatlanokon”.
A tárca közleménye szerint bemutatott elképzelések alapján a terület egyes részein 250 és 500 méter magasságú épületek is elhelyezhetők.
A minisztériumi közlemény előtt pár perccel jelent meg Vitézy Dávid Facebook-posztja, aki kifogásolta, hogy „bármiféle közérdekű előírás és városfejlesztési garancia nélkül magánkézbe a főváros fejlesztésének aranytartaléka”. A Podmaniczky Mozgalom vezetője amiatt is méltatlankodott, hogy „verseny nincs, a vételár nem ismert (azóta az NGM közzétette – a szerk.), kármentesítés és takarítás Lázár János sokszori ígérete ellenére végül eddig nem volt”.
„De ami ennél is nagyobb baj: a beruházó azt épít a területre, amit akar, hisz a Parlament által elfogadott törvény egyből nemzetgazdaságilag elfogadott beruházássá is nyilvánította a területet. Gyakorlatilag egy fél kerület mostantól egy másik ország irányítása és felügyelete alatt áll Budapesten – ennyit a sokat emlegetett szuverenitásról”
– írta a posztban Vitézy.
Az utca emberének véleményét a beruházásról itt nézheti meg: