Három évvel ezelőtt a 67 éves Roland S. és 62 felesége úgy döntöttek, hogy Észak-Németországból Magyarországra költöznek. Döntésük hátteréről a férfi a német Weltnek beszélt. Az elhatározás mögötti legfőbb indokként az anyagi helyzetüket és a magyarországi, alacsonyabb megélhetési költséget nevezte meg. Most egy szaunás házban élnek, saját szőlőskerttel, és egy olyan életet élnek, amit Németországban soha nem engedhettek volna meg maguknak.
„Nem szerettem már a német éghajlatot. Érzésre az év nyolc hónapjában esik az eső. Melegebb helyen akartam élni” – magyarázta Roland költözésük egyik fő okát. Ugyanakkor az anyagi helyzetük is döntő szerepet játszott: Roland mindössze 800 eurós nyugdíjat kap, ez átszámolva nagyjából 317 ezer forint, felesége pedig nem jogosult nyugdíjra, mivel otthon maradt a gyerekeikkel. „Németországban ez egy túlélési harc lett volna. Magyarországon viszont ketten is jól megélünk belőle” – mondta Roland.
20 percre a Balatontól, hatalmas szőlőskerttel
A férfi ugyan egész életében dolgozott, de munkával töltött időszakának utolsó 30 évében nem fizetett be a nyugdíjalapba, mert vállalkozó volt. „A pályafutásom elején alkalmazott voltam a kiskereskedelemben, később pedig önállóan dolgoztam kereskedelmi képviselőként” – mesélte.
A költözés előtt Roland és felesége egy lakókocsival egy hetet töltöttek Magyarországon, hogy felmérjék a környéket és az ingatlanpiac lehetőségeit.
„Magyarországon meleg van, hatalmas telkeket lehet kapni kis pénzért, és a megélhetési költségek sokkal alacsonyabbak, mint Németországban” – magyarázta Roland, miért döntöttek Magyarország mellett.
Végül egy 80 négyzetméteres házra esett a választásuk, amelyhez egy 3 ezer négyzetméteres telek tartozik, benne egy 1000 négyzetméteres szőlőskerttel. Az ingatlanért mindössze 9500 eurót, átszámolva nagyjából 3,7 millió forintot fizettek. „Ezért az összegért Németországban soha nem vehettünk volna ekkora területet, és a ház mindössze 20 percre van a Balatontól” – magyarázta a férfi.
A ház ugyan felújításra szorult, de mesteremberek segítségével sikeresen rendbehozták. „A szakmunkások itt megfizethetőek, jól dolgoznak, és tisztességesen számolnak el” – mondta Roland, majd hozzátette: jelenleg egy szaunát is építenek a házba, valamint egy vendégházat alakítanak ki a régi melléképületben.
Van valami, amivel nem elégedettek
Az alacsony megélhetési költségek sokat nyomnak a latban. „Az áramért mindössze tíz eurót (nagyjából 4000 forint – a szerk.) fizetünk havonta, míg Németországban ennek a tízszeresét kellett volna. A víz négy euróba (körülbelül 1600 forint) kerül havonta” – magyarázta Roland. A napi szükségletekre, mint az élelmiszer és a három kutyájuk eledele, havonta körülbelül 500 eurót, azaz nagyságrendileg 200 ezer forintot költenek. „Mindent megengedhetünk magunknak, amit csak szeretnénk” – tette hozzá.
Az egyetlen terület, amivel elégedetlenek, az az egészségügyi ellátás. „A régióban nem túl jó az egészségügyi ellátás, a nagyobb városokban vannak kórházak, de ott nem voltak jó tapasztalataim” – mondta a férfi. Emiatt a szükséges kezelésekre továbbra is visszautaznak Németországba, mivel még mindig rendelkeznek német egészségbiztosítással.
Arra a kérdésre, hogy van-e valami, amit Németországból hiányol, Roland így válaszolt: „Nem igazán – talán csak egy német villanyszerelő. De ez inkább a nyelvi nehézségekből adódik, mint a szakmai hozzáértésből.” A magyar embereket viszont nagyon megkedvelték, barátságosnak és segítőkésznek tartják őket. „Az emberek itt segítőkészek és barátságosak. Egyszer egy biciklitúrán megkérdeztük egy férfitól, merre kell mennünk, és ő öt kilométeren keresztül előttünk ment, hogy megmutassa az utat. Ilyesmi Németországban ritka” – mesélte Roland.
A házaspár nem tervezi, hogy visszatérnek Németországba, bár nem zárják ki a lehetőséget, ha a helyzet drasztikusan megváltozna: „Ki tudja, milyen irányba halad Németország? Egyelőre inkább Magyarországon maradok” – zárta a beszélgetést Roland.
Korábban a német ARD mutatta be, hogy a Balaton környékén kialakult egy német közösség, egyre nagyobb a kereslet az ottani ingatlanokra. De mi a gond Németországgal, és mi Magyarország vonzereje az odaköltöző németek szerint? Miért bevándorlózik az, aki maga is bevándorló? Hogyan látják a magyar politikai életet a beköltöző küldöldiek? A Privátbankár cikkéből megtudhatja.