Folyamatosan tovább nyílt az árolló a fővárosi bérlakáspiac kínálati és keresleti oldala között januárban: a 17 százalékos különbség közel háromszorosa annak, mint amit tavaly januárban tapasztalhattunk – mutat rá albérletpiaci elemzésében a Rentingo. Ennek elsődleges oka, hogy míg a bérbeadók nehezen engednek a 250 ezer forintos árszintből, így a múlt hónapban átlagosan 248 ezer forintért kínálták kiadó lakásukat, addig a bérlők fizetési hajlandósága tovább csökkent, és átlagosan 212 ezer forintért kerestek albérletet Budapesten.
Az év első hónapjaiban jellemző kiugró kereslet a Rentingo szerint jellemzően három tényezőnek köszönhető:
1. Élethelyzetbeli változások: karácsony és év vége során sokan döntenek el- vagy összeköltözésről, ami az év elején megjelenik a piacon és növeli a keresletet.
2. Fizetésemelések: januártól számos munkavállaló bére emelkedik, ami javítja a bérlők anyagi helyzetét és fokozhatja a lakáskeresési kedvet.
3. Egyetemisták érkezése: január végén, február elején hazai és külföldi hallgatók lépnek be a piacra az új szemeszter kezdete előtt, tovább erősítve a keresletet.
Szemben a sokéves tapasztalattal, idén a külföldi egyetemisták dömpingje már elmaradt, aminek hatására a bérbeadók továbbra sem tudják emelni a bérleti díjakat, és kifejezetten stagnál a piac. Ugyan továbbra is jelentős számú külföldi diák tanul Magyarországon, de ők a különböző hazai programok segítségével (Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram, Stipendium Hungaricum) a teljes képzést itt végzik. Az Erasmus-program keretében jellemzően egy vagy két szemesztert itt töltő, és a bérlők átlagos keresleti árszintjét felfelé húzó külföldi hallgatók száma viszont jelentősen visszaesett a Rentingo adatai alapján. Azok a lakástulajdonosok, akik ezekre a diákokra specializálódtak, most a hazai bérlőket célozzák meg, ami miatt bővült a fővárosi bérlakáspiac elérhető kínálata.