4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Éveken át nem lehetett tudni, milyen szerepet szánnak a Svábhegy egyik legszebb részén fekvő, gyönyörű épületnek, majd tavaly decemberben nyilvános licitre bocsátották a Svábhegyi Gyermekkórház volt nővérszállóját. A közvetlenül a Béla király úti köztársasági elnöki rezidencia szomszédságában található épület új gazdája nem akárki.

730,2 millió forintért a Varga Mihály kollégiumi szobatársaként emlegetett Szabó Zoltán cége, a Garage Ingatlanfejlesztő Kft. szerezte meg a Svábhegy egyik legkülönlegesebb épületét az állami Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. tavaly decemberi licitjén. Mostanáig nem lehetett tudni, hogy ki kínálta a legmagasabb árat a Svábhegyi Gyermekkórház volt nővérszállójáért.

Az épület történetét korábban részletesen bemutattuk:

A svábhegyi nővérszálló 1935-ben szállodaként épült fel, majd később kórházként és nővérszállóként hasznosították. Az ingatlan a XII. kerületben, közvetlenül a Béla király úti köztársasági elnöki rezidencia szomszédságában található. Az MNV árverési felületén közölt információk szerint a hegyvidéki építészeti stílusban épült szállóépület hasznos alapterülete több mint 1,2 ezer négyzetméter, és 5,5 ezer négyzetméteres telken áll, amely akár osztható is.

Ha Sólyom László annak idején úgy döntött volna, felújították volna számára a villát, és ebbe az épületbe költözött volna a hajdani államfő. Végül a költségekre hivatkozva a néhai köztársasági elnök nem élt a lehetőséggel. Az elmúlt években a mostoha sorsú épület állami hivatalok helyszíneként is szóba került, de kihasználatlanul pusztult tovább, majd tavaly decemberben árverésen kerestek neki új gazdát. A nyilvános licit a vg.hu korábbi cikke szerint csaknem 10 százalékkal a kikiáltási ár felett zárult, így a 676,26 millió forintos kikiáltási árból 730 millió forint feletti vételár lett. Akkor azonban még nem lehett tudni, hogy kié lett az épület.

Az idő és a gondozás hiánya megtette a hatását
Az idő és a gondozás hiánya megtette a hatását
Fotó: MNV Zrt.

Most már tény, hogy a Garage Kft. volt a vevő. Bár a cég neve sokaknak nem csenghet ismerősen, időről időre bekerül a hírekbe tulajdonosa miatt, aki történetesen Varga Mihály pénzügyminiszter kollégiumi szobatársa volt az egyetemi éveik alatt.

Mindezt Varga Mihály sem tagadta: „Az egyetemi évfolyamtársaim névsora meglehetősen hosszú. 1984 és 1989 között a Közgázra együtt jártam sok ismert és kevésbé ismert emberrel, közülük sokan ma kis- és nagyvállalkozók, bankárok, könyvvizsgálók. Szabó Zoltán is köztük volt, akivel egy ideig kollégiumi szobatársak is voltunk” – fogalmazott a miniszter korábban a Magyar Narancsnak

Az ingatlan leromlott állapotban volt
Az ingatlan leromlott állapotban volt
Fotó: MNV Zrt.

Kicsi a világ: a cég korábban a West Hungária Bau (WHB) Kft. társaságában nyerte el az állami Millenáris Széllkapu projekt társkivitelezői szerepét, a munka nettó 8,5 milliárdról 10,6 milliárd forintra drágult. Az óriásberuházás indulását a nyilvánosság előtt Varga Mihály – aki miniszteri posztja mellett ekkor a II. kerület országgyűlési képviselője volt – prezentálta 2017-ben. A WHB annak a Paár Attilának az érdekeltsége, aki megvásárolta az Eliosban a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a tulajdonrészét ép azelőtt, hogy a cég közvilágításos projektjei miatt vizsgálódni kezdett volna az OLAF. 

A páros nem csak ezt a munkát vitte együtt: a Mátyás-templom melletti, a II. világháborúban megsérült Pénzügyminisztérium épületét is a WHB Kft. és a Garage Kft. kettőse rekonstruálja már 2018 óta. Az, eredeti 54 milliárdos költség mára 61 milliárd fölé nőtt. A munkát a Varga Mihály által irányított Nemzetgazdasági Minisztérium leányvállalata, az az NGM Tér6 Lebonyolító és Beruházásszervező Kft.-től nyerték el. Az épület rekonstrukciójához kapcsolódó kutatások, épületfeltáró bontási munkákra is kapott megbízást a cégtől 290 millió forint értékben. 

A Garage Kft. a tavalyi évet rekord, 10,8 milliárd forintos nettó bevétel mellett 586,6 millió forintos adózott eredménnyel zárta. Szabó Zoltán 300 millió forint osztalékot vett ki cégéből. 

Kérdéseinket elküldtük a Garage Kft.-nek, válaszaikkal bővítjük cikkünket. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!