Erről lesz szó a cikkben:
Hogyan gyűjtött pénzt a Bayer Construct?
Mekkora dobás lesz Kőbányán és Debrecenben?
Mivel segítette a kormány a céget?
Hogyan árasztotta el a vállalat a Balaton partját projektekkel?
Tégláról téglára nem csak a politikában, a gazdaságban is lehet haladni. Ezt leginkább a NER ingatlanos és építőipari nagyágyúi esetében lehet tényekkel is alátámasztani. Ők szó szerint így jutnak előre, ki kicsi, ki pedig nagyobb téglákon keresztül. Legutóbb Szíjj László terjeszkedéséről írtunk. A Bayer Constructot megalapító, majd belőle cégcsoportot építő Balázs Attila – jókora állami rásegítéssel indulva, majd a magánpiacon tovább haladva – követheti őt ezen az úton. Erre a legújabb tervei, valamint a megkezdett projektjeinek továbbvitele is bizonyítékul szolgálnak.
A cégvezető meghatározó közép-európai játékossá szeretne válni. Ehhez már csaknem teljes vertikumot épített ki: cégcsoportjának ingatlanfejlesztő, építőipari kivitelező, ingatlanüzemeltető, építőiparialapanyag-gyártó és szolgáltató üzletága is van, ezen kívül a prémium kategóriás ingatlanok közvetítésében is érdekelt a francia gyökerű Barnes márkán keresztül. Saját homok- és kavicsbányát, transzportbetongyárat üzemeltet, van egy betonacél-feldolgozó üzeme, valamint egy 2017-ben megnyitott panel- és betonelemgyára is.
A nagy álom megvalósulásához azonban volumenek is kellenek, s ha lehet, nem csupán a lakáspiacon, hanem az ipari ingatlanok piacán és az építőanyag-iparban is. A lassan felszínre engedett új projektek ehhez járulhatnak hozzá.
A Bayer Construct elegendő pénzt gyűjtött a beruházásaihoz, részben az elindított saját projektjei révén, részben állami és uniós forrásokból. Az említett betonelemgyár megépítéséhez 500 millió forint uniós támogatás is érkezett. Pár éve a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramján keresztül mintegy 30 milliárd forint tőkéhez jutott, amit beforgatott a bizniszbe. A 2031-ben lejáró kötvényeket 10 százalékkal túljegyezték – erről a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, a Privátbankár írt részletesen. Különösen sokat javult a helyzete, miután az állam 244 milliárd forintért előre megvette a zuglói projekt irodai részét, abból az összegből már becsoroghatott akár jelentősebb rész is.
Tavaly a cég jó pénzügyi évet zárt, 64 milliárdról mintegy 100 milliárd forintra ugrott a bevétele. Termőre fordultak a nagyobb budapesti és balatoni lakóparki fejlesztései, az Aliga Port kikötő Balatonaligán és a Waberer’s logisztikai központja Ecseren. Szerkezetépítési üzletága szerephez jutott a Paks II. projektnél, a nyáron megkötött szerződés szerint az 5-ös blokk nukleáris szigetének több épületét érintő 3 méter vastag beton alaplemezek kivitelezését nyerte el. A munkát még idén megkezdheti.
Pénzgyárak Kőbányán
Budapest továbbra is erős pénztermelő és az is maradhat, hiszen a Bayer Construct egy sor lakóprojektet visz- Újabban Kőbánya lett a vadászterülete, de Újbudán is nyomul egy nagyobb, Jákob Zoltán milliárdostól átvett lakóprojekttel (az Elite Park 2. és 3. üteme). Az eladó a műkörmös bizniszben szerzett erős pozíciókat, de idővel az ingatlanpiacba is belekóstolt, viszont ott nem tudott felzárkózni a nagyok mögé.
Évekig pusztaság volt a kőbányai Fehér út mentén, egy kőhajításnyira az Örs vezér tértől lévő terület. Sokáig úgy volt, hogy a Fehér úti ipari park melletti hatalmas üres telken egy izraeli vállalkozó épít majd sokemeletes lakóházakat, de tervét eltemette a 2008-2009-es válság. A projektet átvevő magyar vállalkozót a Covid kényszerítette távozásra, vélhetően tőle vette meg a Bayer Csoportot birtokló Balázs Attila az előkészített saroktelket.
A projektet a szemközti lóversenypályára utalva Kincsem by Bayerre keresztelték és vélhetően több ütemben akarják felhúzni. Úgy tudjuk, hogy összesen öt tömb lesz és az ezer lakáson kívül üzletek is lesznek ott, várhatóan az egyik lakótömb Gyógyszergyári úti frontjának földszinti részén. A beruházó vállalta a lakópark előtti és melletti terület parkosítását és a közművek kiépítését is.
Kínai versenytársak
A Bayer beruházásával szemközti nagy telken, a Fehér út túloldalán kínai beruházók évek óta terveznek egy hotelt, de sikertelenül. Csak egy tábla árválkodik a telken arról, hogy mire készülnek vagy készültek. A kínaiak egyébként szinte mindent bezsebelnek a környéken, építettek már nagykereskedelmi üzletsort, éttermeket, hoteleket és irodaházat is, régóta terveznek egy kisebb lakóparkot is a Mázsa térnél, de azt még nem tudták elkezdeni.
Fontos fejlemény lehet az Örs vezér térhez közeli projekt életében egy minapi kormányhatározat, amelyben újabb rozsdaövezeti akcióterületeket jelöltek ki Budapesten. Valamint Debrecenben, Kecskeméten és Pécsett – minden szóban forgó területen 5 százalékos áfával lehet értékesíteni a lakásokat. A budapesti X. kerületben egyetlen ilyen körzetet hagytak jóvá, több, egymás melletti helyrajzi számmal. Ismerve a Bayer és a kormány felhőtlen kapcsolatát, szinte biztos, hogy csakis erre a beruházásra vonatkozhat ez az engedmény.
Balázs Attilának nem idegen a X. kerület, hiszen a Pöttyös utcai metrómegállóhoz közeli Gyárdűlő körzetében tavaly adta át a Balance Garden nevű, csaknem 300 lakást számláló nagy tömbjét. Nem kizárt, hogy a szomszédos, fővárosi tulajdonú egykori lőtér is megtetszik neki, ott is elfér egy ekkora beruházás. A felépítményekkel teli ingatlan kapuján egészen október közepéig ott virított az eladó tábla a fővárosi vagyonkezelő telefonszámával és online elérhetőségével, ám a tábla pár napja eltűnt….
A közvetlen környéken van még jó pár olyan telek vagy ipartelep, amelyeken akár nagyobb lakóparkok is építhetők, de a verseny nagy: egyebek mellett az OTP Bank is aktív, már felépített egy több ütemből álló lakóparkot (Somfa Liget) és még van erre alkalmas területe ott, s egy másik magyar beruházó megkezdte egy 100 lakásos társasház kivitelezését ugyancsak a Gyárdűlőn. Tudomásunk szerint más magyar fejlesztők is érdeklődnek a környék iránt, aminek főleg az elhelyezkedése miatt folyamatosan megy fel az értéke. Nagyon közel van a 3-as metró, a 3-as villamos, az Üllői út, vonatmegálló lesz a közelben a Népligetnél és új kereskedelmi és szolgáltató egységek létesülnek.
Debrecenbe kellett menni
Balázs Attiláéknak Debrecen déli városrészében is lesz egy lakásberuházása (Epres Liget). Előzőleg tudni lehetett, hogy az is esélyes a rozsdaövezeti besorolására, s végül így is lett. A hvg360 hozzáfűzte még, hogy „a projektcég idén májusban megvásárolta a telkeket, s az adóelőnyön túl még azzal is jól járhat, hogy a cég mögé közvetett tulajdonosként beszállt az állami MFB bankcsoport 32 milliárdjából létrehozott magántőkealap, a GloCap I. is. A cégiratok szerint idén nyáron 39 millió forintért 10,8 százalékos tulajdonrészt kapott.”
A tervezési szakaszban lévő projektről elég szűkszavúan tájékoztat a cég honlapja. Például nem tudni, mennyi lakást építenének ott, csak azt, hogy a fővárosi beruházásoktól eltérően csupán négyszintes tömbökben, kis és közepes méretűek lesznek, mint általában a bayeres projekteknél. Azt az építkezést 2026 első félévében szeretnék átadni a honlap reklámszövege szerint.
Közben Zuglóban már befejezéshez közeledik a Bosnyák térnél a sokat vitatott iroda- és lakópark egyetlen lakótömbje. A cég szerint összesen 168 lakás létesült, de előzetesen majdnem 900-ról volt szó. Azon a környéken egyébként nincs A osztályú irodaház, de ekkora mennyiség (120 ezer négyzetméter) nem indokolt, különösen most nem, amikor már jó ideje padlón van az irodapiac. Balázs Attiláéknak azonban mentőöv lehetett, hogy az irodákat jó előre megvette a magyar állam és várhatóan állami intézményeket és szervezeteket fog odaköltöztetni.
Bejött a Balaton
A Balaton akkora potenciállal bír a NER-es fejlesztők és kivitelezők szemében, hogy azt vétek lenne kihagyni. Így gondolja ezt Balázs Attila is, aki az elmúlt években még jobban beleszeretett legnagyobb tavunkba. Például átvette a balatonaligai volt pártüdülő projektjét az Appeninn Nyrt. leányvállalatától, a Pro-Mot Hungáriától, megszerezve utóbbi többségi tulajdoni részét. Összesen 47 hektáron építkezik majd úgy, hogy elődje már elvégezte a terület előkészítését és a tereprendezést.
Nem kell kiürítenie a kasszát, mert a projektet a Kisfaludy programhoz kapcsolódó pályázati források is segíteni fogják, méghozzá 999 millió forint erejéig. Azt ígérte a cégvezető, hogy a terület a Balaton egyik legkedveltebb turisztikai célpontjává válhat. Közben a helyi lakosok és civil szervezetek tiltakoznak az ellen, hogy a beruházó elzárja előlük a tavat, ezt a Bayer folyamatosan cáfolja.
Balatonlellén egy 50 lakásos társasházat (Napfény Resort) húztak fel, Balatonbogláron pedig a Platán Garden társasház fűződik a nevéhez. Balatonfüreden az Appeninnel közösen jutottak hozzá a kikötőhöz, ahol luxus apartmanházat építenek. Mit ad Isten, ott is hajszálra annyi támogatás jött a Kisfaludy programon keresztül, mint Balatonaligán.