A nagy globális hírügynökségek és több európai lap is beszámolt a Fidesz által benyújtott Oroszország-törvényről, ami alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázhatja, a kormány pedig jegyzékre teheti azokat az újságokat, civil szervezeteket, amelyek tevékenysége a Fidesz szerint veszélyezteti Magyarország szuverenitását. Az AP amerikai hírügynökség kiemelte, hogy a törvényjavaslattal a kormány „jelentősen kiszélesítette a kritikus média és civil szervezetek elleni, hosszú ideje tartó szigorú fellépését”. A hírükben „ellentmondásosként” jellemezték a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amelynek hatáskörét kiszélesítené a jogszabály – számolt be róla a Telex.
A lépéssel az AP cikke szerint az Orbán-kormány „szorosabb irányítás alá helyezi a politikai véleménynyilvánítás és a civil szerepvállalást”, hozzátéve, hogy a 15 éve hatalmon lévő Orbán Viktor „jelentős kihívás elé néz” a jövőre esedékes választásokon. A Reuters hírügynökség a törvénnyel kapcsolatban kiemelte, hogy Orbán már márciusban keményebb fellépést ígért a külföldi támogatásokkal szemben, ahogy fokozza kampányát a 2026-os választások előtt, amin „példátlan kihívás elé néz egy új ellenzéki párt miatt”. A törvénnyel kapcsolatban megjegyezték, hogy a hatóságok bemehetnek a szervezetek irodáiba, hogy megvizsgálják az irataikat és elektronikai eszközeiket. A hírben emellett jelezték, hogy egy külföldi pénzt elfogadó szervezetnek a támogatás 25-szörösét kell büntetésként befizetnie, és ha ezt 15 napon belül nem teszi meg, akkor be kell szüntetnie a működését.
A Bloomberg hírügynökség a törvényről szóló hírük címében közölte, hogy a lépéssel „Orbán el akarja vágni a független civil szervezetek és a sajtó finanszírozását”. A jogszabállyal a hírügynökség beszámolója szerint a Fidesz „egyre inkább agresszív fellépéssel” próbálja megszüntetni a független civil szervezetek belföldi támogatását azzal, hogy az adó egy százalékát nem lehet olyan szervezeteknek felajánlani, amik külföldi adományokat kapnak.