3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon járt az Európa Parlament delegációja, akik szerint a magyar kormány képviselői agresszíven viselkedtek velük. 

Az uniós értékek helyzetével kapcsolatos témákat vizsgáltak Budapesten európai parlamenti képviselők, többek között az igazságszolgáltatás függetlenségét, a média szabadságát, a tudományos szabadságot, az átláthatóságot és a korrupcióellenes intézkedéseket, a civil társadalom helyzetét, illetve az LMBTIQ személyek jogait.

A képviselők április 14-én, hétfőn érkeztek és 18-án, szerdán utaznak vissza – írja a hvg.hu.

A portál szerint a delegáció többek között Zsigmond Barna Pállal, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkárával is találkozott. A fideszes képviselő ezek után arról posztolt a találkozó után a Facebookon, hogy “Magyarország nem kér exportált demokráciát”.

A KDNP-s Vejkey Imre az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága nevében fogadta a delegációt, aztán ő is kiosztotta őket a Facebookon: „Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten!”

Zsigmond Barna Pál találkozik a bizottság vezetőjével
Zsigmond Barna Pál találkozik a bizottság vezetőjével
Fotó: Facebook

A delegáció sajtótájékoztatót is tartott. A delegáció vezetője, Tineke Strik, a Zöldek holland származású képviselőjének beszédével kezdődött.

Elmondta, hogy az igazságügyi és a belügyminiszter, az alkotmánybíróság és a Legfelsőbb Bíróság elnöke, és az alapvető jogok biztosa elutasította a delegáció képviselőivel való találkozót. Mindeközben a magyar kormány nem fogadta meg a jogállamisági ajánlások és ítéletek többségét.

“Számos aggasztó fejleményt látunk.”

Strik aggasztónak nevezte, hogy az EU-s forrásokat a magyar kormány külföldi befolyásolásnak bélyegzi. Elmondta, hogy a szuverenitás védelme önmagában helyes, de a Magyarországon működő Szuverenitásvédelmi Hivatal látszólag nem ezért, hanem a független média és a civil szervezetek megbélyegzésére jött létre.

  • Kiemelte, hogy az igazságügyi dolgozók fizetését olyan reformokhoz kötötte a kormány, amelyek befolyásolhatják a bíróságok függetlenségét. “Ritkán fordul elő, hogy bírók az utcán tüntetnek, és az, hogy ez Magyarországon megtörtént, mutatja, mennyire aggódnak az igazságszolgáltatás függetlenségéért” – mondta.
  • Emlékeztetett arra, hogy a magyar miniszterelnök egy hónappal ezelőtt, március 15-i beszédében további jogkorlátozó intézkedéseket jelentett be, többek között, ami a gyülekezési jogot érinti. Ezt nagyon súlyosnak tartja.
  • Ezeknek a korlátozásoknak az első áldozata Tineke Strik szerint a Pride felvonulás. Arra fogják kérni az Európai Bizottságot, hogy forduljon a Bírósághoz, hogy az soron kívül döntsön a Pride betiltását lehetővé tevő törvény felülvizsgálatáról.

A delegáció egy másik tagja arról beszélt, hogy

a magyar kormány képviselői kifejezetten ellenségesek és agresszívak voltak a találkozókon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!