A Népszava cikke szerint ugyan elméletben a balatoni strandok kétharmadán nyitvatartási időben kéne dolgoznia vízimentőnek, idén közel sem lesz ekkora a lefedettség. Az utóbbi időben 2021-ben volt a legjobb a helyzet, akkor 30 település 61 strandján teljesítettek szolgálatot a VMSZ (Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata) szakemberei, idén viszont csak 24 település 44 strandján vannak jelen. A lap szerint előfordulhat, hogy bizonyos strandokon időlegesen vagy egyáltalán nem lesznek jelen vízimentők, így a strandolók saját felelősségükre fürdőzhetnek csak.
Öt évvel ezelőtt nettó 15 ezer, idén viszont már 34 ezer forintba kerül egy vízimentő egy napra történő alkalmazása, így a június 1-től augusztus 31-ig tartó időszakban nagyjából 4 millió forintba kerül egy vízimentő, viszont olyan strandok is vannak, ahol két mentőt kell alkalmazni. Ehhez jönnek még különféle járulákos költségek, mint a kötelező rádióbérlés, illetve a mentők szállása, összességében tehát egy vízimentő egy nyárra nagyjából 4,5 millió forintjába kerül egy önkormányzatnak.
"Az árakon látszik, hogy nincs konkurencia, de akármennyibe is kerül, nekünk kötelező megrendelni a szolgáltatást – jegyezte meg Galácz György, Balatonmáriafürdő polgármestere a lapnak, aki hozzátette, nyolc strandjukból csak a központi fizetőre kell vízimentő, ám ez is több milliós kiadást jelent. – Az a baj, hogy az emberek csak azt látják, emelkedtek a belépőárak, ám arra nem gondolnak, hogy ez nem nyerészkedés, hanem menekülés, hiszen elszálltak az energiaárak, a vízdíj, s persze a szolgáltatások költségei is. Néhány év alatt több, mint a duplájára ment fel a vízimentők díja, ezt is ki kell fizetni valahogyan."