- „Moszkvában nem pánikolnak” az ukrán csapatok kurszki hadművelete miatt, Vlagyimir Putyin pedig továbbra is úgy gondolja, hogy emiatt nem kell változtatnia a tervein, mondta Tatyjana Sztanovaja, az Oroszországban idegen ügynökként számon tartott Carnegie Központ elemzője a Wall Street Journalnek a 444.hu híradása szerint. Sztanovaja úgy véli, hogy az orosz elnök stratégiai céljainak középpontjában továbbra is Doneck megye teljes területének elfoglalása áll, ahol egyre nagyobb tempóban nyomulnak előre a csapatai (az elmúlt napokban újabb sikereket értek el itt, Pokrovszknál gyorsított ütemben evakuálják az ukránok a lakosságot). Szerinte a kurszki ukrán behatolást másodlagosnak tekinti a Kreml, így azt sem bánja, ha hónapokig is eltarthat az ukránok kiszorítása Oroszországból. Emiatt az orosz hadvezetés nem irányít át jelentősebb kontingenst Donbaszból Kurszkba sajtóhírek szerint.
- Narendra Modi indiai miniszterelnök pénteken Ukrajnában tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Zelenszkij történelminek nevezte a találkozót, és elmondta, hogy India támogatja Ukrajna szuverenitását és területi integritását. Modi pedig arról beszélt, hogy a megoldáshoz csak a párbeszéden és a diplomácián keresztül vezet az út, és a két félnek le kellene ülnie egymással, hogy kiutat találjanak a válságból. A béke érdekében ebben „barátként” hajlandó szerepet vállalni, írta a The Guardian.
- Az Európai Bizottság elutasította Magyarország és Szlovákia azon kérését, hogy közvetítsen Budapest és Pozsony, valamint Ukrajna között a Lukoil orosz olajtársasággal szemben bevezetett kijevi szankciók ügyében, közölte az uniós bizottság illetékes szóvivője pénteken az MTI szerint. A bizottság szerint az azonnali konzultáció nem indokolt. Brüsszel nem látja jelét annak, hogy az ukrán szankciók veszélybe sodornák az európai energiabiztonságot, hozzátéve, hogy "a Lukoilra kivetett szankciók nem befolyásolják az olajtranzit-műveleteket a Barátság vezetéken, amennyiben nem a Lukoil az olaj hivatalos tulajdonosa". Kijev június végén szankciókkal sújtotta a Lukoilt, az egyik legnagyobb orosz kőolajipari céget, eltiltva bármilyen ukrajnai tevékenységtől. Budapest és Pozsony szerint az olajkonszern szankcionálást célzó kijevi lépés veszélybe sodorja az ellátás biztonságát.
Doneck teljes elfoglalására hajt Vlagyimir Putyin
Ez történt ma az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan.