- Orosz drón maradványaira bukkantak a román hatóságok Románia területén, a Tulcea megyei Periprava település térségében – közölte hétfőn a román védelmi minisztérium. A drónmaradványokat az ukrán határ közelében találták, abban a térségben, ahol vasárnap becsapódási zónát azonosítottak, miután előző éjjel az orosz hadsereg Duna menti ukrán célpontokat támadott. A román hadsereg, a Román Hírszerző Szolgálat és a belügyminisztérium szakértői már vasárnap elkezdték a településen kívüli, lakatlan terület átvizsgálását dróndarabok után kutatva. A megtalált drónmaradványokat szakvéleményezés céljából elszállították. A minisztérium szerint egy másik lehetséges becsapódási zónát is azonosítottak Caraorman település térségében, azt is átvizsgálják. Marcel Ciolacu kormányfő szerint Románia valós időben reagált, és F16-os repülőgépekkel figyelemmel követte a helyzetet, mely nem kívánta meg a román fél beavatkozását. Ciolacu provokációnak nevezte az incidenst, hozzátéve, hogy az orosz hadsereg ily módon teszteli az Ukrajnát környező országok reakcióképességét. A román védelmi tárca vasárnap jelentette be, hogy orosz drónt észleltek vasárnapra virradóra Románia légterében.
- Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter az X portálon - amelyet az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett - meggyőződését fejezte ki, hogy orosz drónok a tagországok tétlensége miatt kezdtek hullani a NATO területére. "Semminek sem szabad Ukrajnára, Lettországra vagy bárhová a NATO területén esnie, de ez egy új valóság, amelyhez a tétlenségünk vezetett" - jelentette ki. Hozzátette: Litvánia természetesen támogatni fogja, ha szövetségesei "erőteljes választ" adnak erre. A múlt hét végén Lettország is közölte, hogy egy lezuhant orosz katonai drónra bukkantak az ország keleti részén.
- A kelet-ukrajnai Harkiv megye ügyészi hivatala szerint hétfőn az orosz hadsereg dróncsapást mért a régióban lévő Kupjanszk városra, a támadásban két ember megsérült.
- A szomszédos Szumi megye kormányzói hivatala arról tájékoztatott, hogy Oroszország napközben légicsapást mért a régió lakott területeire. Az előzetes információk szerint vannak sérültek, számukat azonban még pontosítják.
- Az ukrán fegyveres erők sugár-, vegyi és biológiai védelmi hírszerzői tavaly február óta 4035 olyan esetet rögzítettek, amikor orosz csapatok veszélyes vegyi anyagokkal töltött különleges lőszereket vetettek be Ukrajnában, idén augusztusban pedig 447 ilyen eset volt - hozta nyilvánosságra az ukrán hadsereg támogató erőinek parancsnoksága hétfőn a Facebookon. A parancsnokság részletezte, hogy számos esetben vetettek be ukrán csapatok ellen tömegoszlatásra kifejlesztett K-51 és RG-VO vegyi gránátot, amelyet tilos háborús fegyverként használni. Emellett a feljegyzett esetek többségében azonosítatlan veszélyes vegyi anyagokat tartalmazó lőszereket vetettek be az oroszok ukrán állítások szerint.
- A Kreml csak a médiából értesült Olaf Scholz német kancellár "béketervéről", de nem utasít el eleve semmilyen rendezési lehetőséget - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára hétfőn újságíróknak válaszolva. "Nem utasítunk el előre semmilyen tervet, de meg kell értenünk, hogy miről is van szó" - mondta a szóvivő. Ugyanakkor hangot adott álláspontjának, miszerint nincsenek meg a valódi előfeltételei az ukrajnai konfliktus békés úton történő rendezésének. A szóvivőt arra reagáltatták, hogy a német kormányfő előző nap a ZDF német közszolgálati televíziónak adott interjújában azt mondta, Berlin továbbra is határozottan támogatja Ukrajnát az Oroszország elleni harcában, de egyúttal hozzátette: a következő békekonferenciába Oroszországot is be kellene vonni. Scholz szerint ebben egyetértés van közte és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között.
- Az Európai Unió egymillió tankönyvvel támogatja az ukrán diákokat az új tanévben, az első adag hétfőn érkezik az ukrán hatóságokhoz - jelentette be az Európai Bizottság. Az újonnan nyomott könyvekkel immár másfélmillióra nő a háború kezdete óta Ukrajnának adományozott tankönyvek száma. Az ukrán nyelven íródott, informatikai és művészeti tankönyveket tartalmazó csomag összeállításában és leszállításában több uniós ország - Hollandia, Németország és Lengyelország - vett részt. A kezdeményezéssel összhangban az EU támogatja az uniós iskolákban tanuló ukrán menekültgyerekek integrációját is. A 2022 februárjában kitört háború kezdete óta Ukrajna-szerte mintegy 3790 iskola rongálódott vagy semmisült meg az uniós közlemény szerint.
(MTI)
Erőteljes választ szorgalmaz Oroszországgal szemben egy uniós ország külügyminisztere
Ez történt ma az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan.