4p

Látványos eredmények nélkül a Nyugat is engedményekre kényszerítené Kijevet a háború befejezésének érdekében? Háborús hírösszefoglaló.

  • Aggódik a Biden-kormányzat amiatt, hogy Ukrajna a várakozások szerint hamarosan meginduló tavaszi ellentámadása nem fog látványos eredményeket elérni. A Politico cikke szerint Washingtonban arra számítanak, hogy az ukránoknak nem sikerül majd elvágni az oroszok szárazföldi összeköttetését a Krím-félsziget irányába, és csak kisebb előrelépéseket tehetnek déli és keleti irányban is. A Biden-kormányzat tisztviselői azon aggódnak, hogy ez a viszonylagos kudarc Amerikára is rossz fényt vethet, mivel ez azt mutathatja, hogy nem sikerült a megfelelő támogatást megadni Ukrajnának.
    Ha így alakulnának az események, akkor több katonai-politikai elemző szerint is Ukrajnának el kell fogadnia, hogy egyes területeiről le kell mondania a béke érdekében.

  • Az ukrán hatóságok szerint az oroszok erőszakkal evakuálják a civileket Herszon régió még orosz kézen lévő, a Dnyipró (Dnyeper) bal partján fekvő területeiről. Az elmúlt napokban arról érkeztek hírek, hogy az ukrán haderő fokozta aktivitását ezen a területen, sőt egyes hírek szerint hídfőállást is létesítettek a folyó délkeleti, orosz kézen lévő oldalán. A várható ukrán offenzíva egyik célja lehet a Krím-félsziget szárazföldi összeköttetésének elvágása. A hatalmas folyam déli szakaszán való ukrán átkelést kevéssé tartották valószínűnek az elemzők, de ha ez sikerülne, azzal váratlant húzna a kijevi hadvezetés.
  • Irán az elmúlt hónapokban több mint 300 ezer tüzérségi lövedéket és mintegy egymillió darab lőszert szállított Oroszországnak. A szállítmányokat a Kaszpi-tengeren közlekedő hajókkal juttatták célba.

 

  • A kínai külügyminisztérium kihátrált Kína párizsi nagykövetének nagy port felvert kijelentése mögül, miszerint a Szovjetunió utódállamainak „nincs tényleges státuszuk a nemzetközi jog szerint”. Pekingben megerősítették, hogy Kína elismeri ezen államokat szuverén országként.

  • Az Európai Unió a maga részéről mindent megtesz, hogy teljesítse Ukrajnának ígért, fegyverszállításra vonatkozó vállalását - jelentette ki Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Luxembourgban hétfőn.
    Josep Borrell az uniós tagországok külügyminisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján elismerte, hogy az Ukrajnának védekezésre ígért lőszerszállítás nem az elvárt ütemben halad, pedig - mint kiemelte - "az EU mindent megtesz", hogy teljesítse a vállalásokat.
    Elmondta, Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter, aki videokapcsolat útján vett részt a tanácskozáson, ismételten felkérte az uniót, hogy tegyen lépéseket a lőszerszállítás előtt álló akadályok orvoslására. Megerősítette: Kuleba a háborúban élők nevében beszélt, majd azt mondta, helyénvalónak tartja, hogy az ukrán külügyminiszter kitartóan újabb és újabb segítséget kér.
    Közölte: az EU egymilliárd euróval finanszírozza a lőszerszállítási költségek egy részét, ebből az összegből 600 millió eurót már felhasználtak - tájékoztatott.
    Borrell Brazília és Kína által javasolt béketárgyalásokra vonatkozóan kijelentette: "mindannyian békét akarunk, mindenekelőtt az ukránok. De ennek igazságos békének kell lennie". Azt mondta: van egy agresszor, amely az ENSZ Alapokmányát megsértve megszállt egy másik országot. Az agresszort és az áldozatot nem lehet egyenrangúvá tenni, az EU ezért is támogatja Ukrajnát. Ezért szorgalmazza harckocsik és vadászrepülőgépek küldését, valamint az ukrán légvédelem erősítését - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!