2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Évi több száz milliárd forint kárt okoznak a cégtemetőkbe juttatott társaságok. Valószínűleg több tucat vállalkozás, de ügyvédek is élnek abból, hogy fizetésképtelen, adósságot felhalmozó cégeket vásárolnak fel és tesznek elérhetetlenné. A nem hivatalos "megszabadulási díj" általában a tartozás tíz százaléka, írja a Napi Gazdaság.

Több tucat olyan társaság lehet Magyarországon, amely abból él, hogy cégeket tüntet el: a tulajdonosok olyan vállalkozásokat vásárolnak meg, amelyek jelentős tartozást halmoztak fel a szállítóikkal és akár az adóhatósággal szemben. A vétel kifejezetten azért történik, hogy a hitelezők ne tudják többé elérni a cégek vezetését. Papíron teljesen szabályos és törvényes az ügy, hiszen bármilyen társaságot el lehet adni.

Valójában azonban csak cégjogi szempontból történik szabályszerű átruházás, ténylegesen az eladó fizet azért, hogy megszabadulhasson problémás cégétől. A nem hivatalos "megszabadulási díj" általában a tartozás tíz százaléka. Az új tulajdonosnak persze esze ágában sincs rendezni a cég ügyeit, csak "tárolja" a társaságokat, adott esetben több tucatot, kirívó esetben azonban akár több százat is.

Épp ilyen cégtemetőre bukkant a közelmúltban a Direktinfo Kft.: egy néhány száz lelkes falu egyik családi háza több mint száz, tartozást felhalmozó cég székhelyeként volt feltüntetve, a tulajdonos érdekeltségébe összesen több mint négyszáz ilyen társaság tartozott. Az ekkora cégtemetők nem mindennaposak, ugyanakkor országszerte több tucat ilyen temető van - mondta Csatlós Csilla, a Direktinfo ügyvezetője. A statisztikák szerint egy-egy eltüntetett társaság átlagosan 40-50 millió forint ki nem fizetett tartozást hagy maga után - volt példa arra is, hogy gigantikus, akár 700 milliós kintlévőséggel tűntek el cégek.

Az eltemetett társaságok számát nehéz megbecsülni. Az első félévben ötezer adószámot függesztett fel az adóhatóság, ám ennél jóval nagyobb az a kör, amely eddig a pontig még nem jutott el. Akár 15-20 ezer is lehet az ügyeskedéssel eltüntetett cégek száma. Ez azt jelenti, hogy több száz milliárd forint is kihullhat évente a gazdaságból a hátrahagyott adósságok és tartozások miatt, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!