A mit sem sejtő adós annak rendje és módja szerint visszafizette az autó vásárlásra felvett hitel teljes összegét és ezzel egyidejűleg a gépjárműre kötelezően előírt CASCO biztosítást is írásban felmondta. Ezzel tehát a bankkal kötött szerződése megszűnt. Mivel a gépkocsi a volt adós tulajdonát képezte, őt illette volna meg annak törzskönyve is, melyet a bank letétként őrzött. A törzskönyvet tehát a hitel szerződés megszűnésével egyidejűleg ki kellett volna adni a teljes hitelt visszafizető gépkocsi tulajdonos részére. Ezt 12 év várakozás követte, végül nem hiába - az üggyel kapcsolatos legfontosabb kérdeseket tisztázta a Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda vezetője a közleményében.
Miért lényeges a törzskönyv?
A törzskönyvvel lehet jogszerűen igazolni, hogy ki az autó tulajdonosa. Olyan ez, mint az ingatlanok esetén a tulajdoni lap. Minden gépkocsihoz egy törzskönyv tartozik, enélkül az autó nem adható el. A törzskönyv tehát az autó tulajdonosát illeti, elengedhetetlen ahhoz, hogy a tulajdonos a tulajdonosi jogait gyakorolni tudja.
Jogszerűen tartja magánál a törzskönyvet a bank?
A válasz nem mindig egyértelmű, hiszen az autó finanszírozások esetén két eltérő konstrukció található meg: a hitel illetve a lízing – magyarázza az ügyvéd. A két konstrukció jogilag nem egy és ugyanaz, igen lényeges különbség van köztük. A hitel esetén a megvásárolt gépjármű már a vásárláskor az adós tulajdonba kerül, míg a lízingnél az autó a finanszírozó pénzintézet tulajdont képezi és annak csupán üzembentartója lesz az autót ténylegesen kiválasztó személy. Mivel lízing esetén a bank a tulajdonos, így a törzskönyv is őt illeti. A hitel azonban már más. Hitel esetén a törzskönyv a legtöbb esetben letétbe kerül a bankhoz. Ez a bank részére egy biztosítékot jelent, hiszen a tulajdonos adós a törzskönyv nélkül nem tudja eladni az autót. Így az biztosíthatja a bank által nyújtott hitel fedezetét. Ehhez azonban megfelelő szerződésre van szükség.
Visszatartható-e a törzskönyv?
Amíg jogszerű szerződés áll mögötte, a bankok jogosan tarthatják maguknál a törzskönyvet. A legtöbb esetben ezt a bank által kikötött vételi, vagy opciós jog jelentette. A bankok többsége azonban a gépjármű törzskönyvét a vételi jog lejárta után sem szívesen adja ki a tulajdonosnak. Ez az eljárás azonban már nem biztos, hogy jogszerű.
12 év várakozás a törzskönyvre
A Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda nemrégiben egy hihetetlen esetben nyújtott segítséget az adósnak, aki valamennyi hitelét rendben visszafizette, mégsem kapta vissza az autója törzskönyvét. A bank a volt adós tucatnyi megkeresése ellenére sem volt hajlandó a törzskönyv kiadására, míg végül az ügyvédi iroda közbenjárására kénytelen-kelletlen beadták a derekukat és a törzskönyvet megküldték a jogi képviseletet ellátó Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda részére. A tanulság akár az is lehetne, hogy végül az igazság győz, még ha sokat is kell rá várni.
mfor.hu