Csak Tóth József tudta Kósát lepipálni
A kormány tavaly szeptemberben hirdette meg a kedvezményes végtörlesztés lehetőségét, melynek keretében svájci frankban 180, euróban pedig 250 forinton lehetett egyösszegben visszafizetni a devizahiteleket. A szerda hajnalban megjelent vagyonnyilatkozatok adatai alapján a lehetőséggel a parlamenti képviselők egy része is élt, sokan milliókat spóroltak meg azzal, hogy visszafizették korábban felvett hitelüket.
Összességében Tóth József vezethette a végtörlesztők listáját: Angyalföld szocialista polgármestere 66,9 millió forintos hitelétől szabadult meg. Persze bizonyítani nem tudjuk, hogy élt a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével élt, de meglepő lenne, ha piaci árfolyamon fizette volna vissza a hitelt.
A kormánypárti oldalon nyugodtan nevezhetjük a végtörlesztők királyának Kósa Lajost, akinek 2010-ben még 75,7 millió forintos hitele volt, majd ez 21,9 millió forintra csökkent 2011-ben. A vagyonnyilatkozata alapján a debreceni polgármester valószínűleg 236 839 svájci franknyi hitelét törlesztette kedvezményesen, ez ugyanis eltűnt a vagyonnyilatkozatából. A fenti hitel törlesztésével Kósa Lajos 53,8 millió forintnyi adósságától szabadult meg, ha az év végi 255,91-es MNB-középárfolyamot nézzük, viszont a kedvezményes árfolyam miatt ennek nagyságrendileg a 70 százalékát kellett csak kifizetnie egyösszegben. Vagyis számításaink szerint nagyjából 18 millió forintot hozhatott a konyhára a fideszes politikusnak az, hogy élt a végtörlesztés lehetőségével.
Nem sokkal maradt el Kósa mögött Kocsis Máté nyolcadik kerületi polgármester, akinek tavaly 40 millió forintos hitele tűnt el. Esetében nem tudjuk, milyen devizanemben volt a kölcsön, a vagyonnyilatkozatából csak annyi derül ki, hogy 2010-ben még meglévő hitele már nincs meg. Jelentős devizahiteltől szabadult meg Csampa Zsolt is, a fideszes honatyának 25 millió forintnyi kölcsöne tűnt el, vélhetőleg szintén a végtörlesztésnek köszönhetően.
Persze a fentieken kívül más képviselők is kihasználhatták a kedvezményes végtörlesztés lehetőségét: a fideszes Gelencsér Attila 17,1 milliós terhétől szabadult meg 2011-ben. Szintén a kormánypárt soraiban ül Karakó László, aki 93 000 svájci frankot fizetett vissza egy év alatt. Ha ezt a végtörlesztés keretében tette, akkor azzal nagyságrendileg 7 millió forintot spórolhatott meg, 20 milliós hitelét 13 millióért válthatta ki. Szintén 17 milliós hitel tűnt el a fideszes Pichler Imrénél 2011-ben.
Az ellenzéki képviselők közül sokat törlesztett Karácsony Gergely. Az LMP-s honatya 32 millió forintos hitelét nullázta le 2011-ben, jó eséllyel feltételezhetjük, hogy ő is a kedvezményes árfolyamon való törlesztés lehetőségét használta ki. Összességében az figyelhető meg, hogy az ellenzéki pártok esetében jóval kisebb volt a végtörlesztők aránya, vélhetően úgy gondolták, hogy nem lenne túl etikus a részükről, ha az általuk elutasított javaslat előnyeit élveznék.
Vannak olyanok is, akik várhatóan majd csak januárban élnek a végtörlesztéssel, a győr-moson-soprton megyei fideszes Nagy István például kilencmilliós hiteléhez hozzátette, hogy a végtörlesztés már folyamatban van. Rogán Antal belvárosi polgármester pedig már korábban úgy nyilatkozott, hogy 59,2 milliós hiteléből mintegy tízmilliót fog kedvezményesen törleszteni.
Gyurcsány nagyot bukott a gyenge forinton
Persze olyanok is jócskán voltak, akiknek nőtt a hitelállományuk 2011-ben. Ez két okra vezethető vissza: egyrészt a forint gyengülése miatt veszíthettek a képviselők, másrészt pedig voltak olyanok, akik hitelt vettek fel. Az első kategóriában egyértelműen Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök járt az élen, aki már korábban kijelentette, hogy elvi okok miatt nem él a végtörlesztés lehetőségével.
Gyurcsány feleségével közösen vett fel hitelt még miniszterelnökként egy kötcsei ház megvásárlására. Ennek összértéke 2010-ben 62,2 millió forint volt, tavaly ez 69,7 millióra emelkedett. Vagyis a volt kormányfő mintegy 7,5 millió forintot bukott a forint gyengülésén.
Hitelfelvételben a KDNP-s Hargitai János járt az élen, aki 30 millió forinttal adósította el magát, de nem sokkal maradt le mögötte a fideszes L. Simon László, akinek 26,7 millió forinttal nőtt a tartózása és a jobbikos Kiss Sándor, aki 22 millió forintot vett fel.
Érdemes kiemelni a jelenlegi szabályozás hiányosságait is, hiszen sok képviselő az eredetileg felvett hitelösszeget írta be vagyonbevallásába, így nehéz számolni az elmúlt évek törlesztéseivel és a forintárfolyam miatti változásokkal. Emellett voltak olyanok, akik vélhetőleg kihagytak hiteleket a 2010-es bevallásukból. Az említett L. Simon László például elvileg 21 635 svájci frankot is felvett tavaly hitelként, holott már 2010 nyara óta nem adhatnak új frankhitelt a bankok. Ésszerűbb lenne a szabályozás, ha minden képviselőnek a december 31-i állapot szerinti kimutatást kellene kérnie a bankjától az aktuális hitelegyenlegéről, és azt kellene a vagyonbevallásába írnia.
Beke Károly
mfor.hu