5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavalyi adósmentő akciók után különös pikantériája van a szerdán megjelent képviselői vagyonbevallásoknak, hiszen a parlamentben is sokan éltek a kedvezményes lehetőséggel.

Csak Tóth József tudta Kósát lepipálni

A kormány tavaly szeptemberben hirdette meg a kedvezményes végtörlesztés lehetőségét, melynek keretében svájci frankban 180, euróban pedig 250 forinton lehetett egyösszegben visszafizetni a devizahiteleket. A szerda hajnalban megjelent vagyonnyilatkozatok adatai alapján a lehetőséggel a parlamenti képviselők egy része is élt, sokan milliókat spóroltak meg azzal, hogy visszafizették korábban felvett hitelüket.

Összességében Tóth József vezethette a végtörlesztők listáját: Angyalföld szocialista polgármestere 66,9 millió forintos hitelétől szabadult meg. Persze bizonyítani nem tudjuk, hogy élt a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével élt, de meglepő lenne, ha piaci árfolyamon fizette volna vissza a hitelt.

A kormánypárti oldalon nyugodtan nevezhetjük a végtörlesztők királyának Kósa Lajost, akinek 2010-ben még 75,7 millió forintos hitele volt, majd ez 21,9 millió forintra csökkent 2011-ben. A vagyonnyilatkozata alapján a debreceni polgármester valószínűleg 236 839 svájci franknyi hitelét törlesztette kedvezményesen, ez ugyanis eltűnt a vagyonnyilatkozatából. A fenti hitel törlesztésével Kósa Lajos 53,8 millió forintnyi adósságától szabadult meg, ha az év végi 255,91-es MNB-középárfolyamot nézzük, viszont a kedvezményes árfolyam miatt ennek nagyságrendileg a 70 százalékát kellett csak kifizetnie egyösszegben. Vagyis számításaink szerint nagyjából 18 millió forintot hozhatott a konyhára a fideszes politikusnak az, hogy élt a végtörlesztés lehetőségével.

Nem sokkal maradt el Kósa mögött Kocsis Máté nyolcadik kerületi polgármester, akinek tavaly 40 millió forintos hitele tűnt el. Esetében nem tudjuk, milyen devizanemben volt a kölcsön, a vagyonnyilatkozatából csak annyi derül ki, hogy 2010-ben még meglévő hitele már nincs meg. Jelentős devizahiteltől szabadult meg Csampa Zsolt is, a fideszes honatyának 25 millió forintnyi kölcsöne tűnt el, vélhetőleg szintén a végtörlesztésnek köszönhetően.

Persze a fentieken kívül más képviselők is kihasználhatták a kedvezményes végtörlesztés lehetőségét: a fideszes Gelencsér Attila 17,1 milliós terhétől szabadult meg 2011-ben. Szintén a kormánypárt soraiban ül Karakó László, aki 93 000 svájci frankot fizetett vissza egy év alatt. Ha ezt a végtörlesztés keretében tette, akkor azzal nagyságrendileg 7 millió forintot spórolhatott meg, 20 milliós hitelét 13 millióért válthatta ki. Szintén 17 milliós hitel tűnt el a fideszes Pichler Imrénél 2011-ben.

Az ellenzéki képviselők közül sokat törlesztett Karácsony Gergely. Az LMP-s honatya 32 millió forintos hitelét nullázta le 2011-ben, jó eséllyel feltételezhetjük, hogy ő is a kedvezményes árfolyamon való törlesztés lehetőségét használta ki. Összességében az figyelhető meg, hogy az ellenzéki pártok esetében jóval kisebb volt a végtörlesztők aránya, vélhetően úgy gondolták, hogy nem lenne túl etikus a részükről, ha az általuk elutasított javaslat előnyeit élveznék.

Vannak olyanok is, akik várhatóan majd csak januárban élnek a végtörlesztéssel, a győr-moson-soprton megyei fideszes Nagy István például kilencmilliós hiteléhez hozzátette, hogy a végtörlesztés már folyamatban van. Rogán Antal belvárosi polgármester pedig már korábban úgy nyilatkozott, hogy 59,2 milliós hiteléből mintegy tízmilliót fog kedvezményesen törleszteni. 

Gyurcsány nagyot bukott a gyenge forinton

Persze olyanok is jócskán voltak, akiknek nőtt a hitelállományuk 2011-ben. Ez két okra vezethető vissza: egyrészt a forint gyengülése miatt veszíthettek a képviselők, másrészt pedig voltak olyanok, akik hitelt vettek fel. Az első kategóriában egyértelműen Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök járt az élen, aki már korábban kijelentette, hogy elvi okok miatt nem él a végtörlesztés lehetőségével.

Gyurcsány feleségével közösen vett fel hitelt még miniszterelnökként egy kötcsei ház megvásárlására. Ennek összértéke 2010-ben 62,2 millió forint volt, tavaly ez 69,7 millióra emelkedett. Vagyis a volt kormányfő mintegy 7,5 millió forintot bukott a forint gyengülésén.

Hitelfelvételben a KDNP-s Hargitai János járt az élen, aki 30 millió forinttal adósította el magát, de nem sokkal maradt le mögötte a fideszes L. Simon László, akinek 26,7 millió forinttal nőtt a tartózása és a jobbikos Kiss Sándor, aki 22 millió forintot vett fel.

Érdemes kiemelni a jelenlegi szabályozás hiányosságait is, hiszen sok képviselő az eredetileg felvett hitelösszeget írta be vagyonbevallásába, így nehéz számolni az elmúlt évek törlesztéseivel és a forintárfolyam miatti változásokkal. Emellett voltak olyanok, akik vélhetőleg kihagytak hiteleket a 2010-es bevallásukból. Az említett L. Simon László például elvileg 21 635 svájci frankot is felvett tavaly hitelként, holott már 2010 nyara óta nem adhatnak új frankhitelt a bankok. Ésszerűbb lenne a szabályozás, ha minden képviselőnek a december 31-i állapot szerinti kimutatást kellene kérnie a bankjától az aktuális hitelegyenlegéről, és azt kellene a vagyonbevallásába írnia.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!