5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Decemberben a mezőgazdasági termelői árak 18,1 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül mind a növényi termékek (26,1 százalék), mind az állat és állati termékek (4,5 százalék) ára növekedett. 2012 egészében a termelői árak növekedése mérséklődött 2011-hez képest.

2012 decemberében a gabonafélék ára 39,6 százalékkal növekedett 2011 decemberéhez képest. A búza ára átlagosan 67 900 forint, a kukoricáé pedig 63 200 forint volt tonnánként.

Az ipari növények ára 15,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az olajos növények ára 18,2 százalékkal lett magasabb az egy évvel azelőtti árszinthez viszonyítva.
Decemberben, az utóbbi hónapok trendjét követve 54,7 százalékkal emelkedett a burgonya termelői ára az előző év azonos időszakához képest.

A zöldségfélék árindexe decemberben 3,9 százalékkal emelkedett, miközben a gyümölcsöké 14,2 százalékkal csökkent. A gyümölcsök csoportján belül az alma súlya jelentős ebben az időszakban. Az alma idei évi magas terméseredménye miatt 23,4 százalékos áresés történt, miközben a sokkal kisebb súlyú dió esetén ellentétes tendencia figyelhető meg: a gyenge termés majdnem háromszoros árnövekedéssel járt együtt.

A vágóállatok termelői árszintje 4,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágósertés felvásárlási ára a szeptemberi éves csúcs (419 Ft/kg) óta megközelítőleg 7,5 százalékkal csökkent. A vágóbaromfi ára decemberben 12,9 százalékkal növekedett, míg a vágómarháé a tavalyi jelentős növekedés után 7,5 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához mérve.

2012 decemberében az állati termékek ára 4,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A tej ára lényegében nem változott, a tojásé 17,4 százalékkal növekedett.

2012-ben mérséklődött az árak növekedése

A mezőgazdasági termelői árak a 2012. január–decemberi időszakban összességében 15,4 százalékkal emelkedtek a 2011. évi termelői árszinthez viszonyítva. A gabonafélék árindexe 19,4 százalékkal, az olajos növényeké 19,2 százalékkal emelkedett. A friss zöldségfélék és a gyümölcsök árai 21,0, illetve 9,6 százalékkal haladták meg az előző évi szintet. A burgonya ára átlagosan 8,1 százalékkal maradt az előző évi szint alatt, amit elsősorban az első féléves jelentős készletértékesítés okozott.

Az élő állatok és állati termékek ára – a 2011. évi 15,3 százalékos növekedés után – 2012-ben további 11 százalékos emelkedést mutatott, amely főleg a magasabb tojás- és sertésár következménye.

2012. január–decemberben a mezőgazdasági termelés ráfordítási árai az előző évhez viszonyítva 6,8 százalékkal nőttek, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 7,3, és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 2,4 százalékos növekedéséből tevődött össze.

A folyó termelőfelhasználáson belül a műtrágya árak nőttek a legnagyobb mértékben 2012-ben (10,9 százalékkal), ezen belül az egyszerű műtrágyák kisebb (8,5 százalékkal), az összetett műtrágyák nagyobb (15,5 százalékkal) mértékben. A jelentős súllyal rendelkező takarmányok ára – a 2011. évi 27,6 százalékos emelkedést követően – 2012-ben további 9,2 százalékkal nőtt.

A vetőmagok 5,9 százalékos áremelkedésére főként az őszi kalászos vetőmagok áremelkedése volt hatással, míg a tavaszi vetésűeknél inkább stagnálás volt megfigyelhető.

Drágább energia és növényvédő szerek

A mezőgazdasági felhasználású energia ára átlagosan 6,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az üzemanyagok ára 8,5, míg a fűtőanyagoké 4,1 százalékkal emelkedett. A növényvédő szerek és az állatgyógyászati készítmények árai is nagyobb mértékben nőttek: az előbbinél 8,3, az utóbbinál 4,7 százalékkal voltak magasabbak az árak 2012-ben, mint a megelőző években.

A mezőgazdasági beruházásokon belül a mezőgazdaságigép-beruházások árának 2,9, illetve az épületberuházások árának 1,8 százalékos emelkedése figyelhető meg.

A mezőgazdasági termelőiár-index és ráfordításiár-index hányadosa az agrárolló. E mutató értéke 2012-ben 108,1 százalék volt, azaz 2011-hez viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben emelkedtek, mint a ráfordítási árak.

Az „A” mutató a mezőgazdasági számlarendszerben a termelési tényezők egy munkaerőegységre jutó reáljövedelmének változását fejezi ki, ezért a mezőgazdaság jövedelmezőségének egyik lényeges mérőszámának tekinthető. 2012-ben az „A” mutató értéke az előző év azonos időszakához viszonyítva 90,5 százalék volt.

Az agrárolló és az „A” mutató közötti lényeges különbség, hogy míg az előbbi csak az árváltozás szemléltetésére alkalmas, az utóbbit inkább a volumen változása befolyásolja. A mezőgazdasági árak esetenként jobban ingadozhatnak, mint a termelési értékek, ezért a kibocsátási oldal jelentős áremelkedése mögött gyakran a termelés visszaesése áll, míg a ráfordítási árak nagymértékű emelkedése az inputok felhasználásának visszaesését idézhetik elő.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!