A szemétmennyiség csökkentéséről állapodott meg a világ 23 nagyvárosa. Nyilatkozatuk szerint 2030-ig az egy főre jutó hulladék mennyiségét 15 százalékkal fogják csökkenteni.
A C40 Cities Climate Leadership Group (C40), a felmelegedés elleni harcban a világ mintegy 90 városát tömörítő szervezet emellett a hulladékkezelés javításának és az újrafelhasználási arányok növelésének fontosságára hívja fel a figyelmet.
Az egyezmény aláírói 2030-ig összesen legalább 87 millió tonna szemetet akarnak megspórolni, ennek részeként felére csökkentenék a szeméttelepekre vagy égetőművekbe kerülő hulladékot, és 70 százalékkal akarják növelni a komposztálási-újrahasznosítási arányt.
Az aláíró nagyvárosok között van
- Auckland,
- Koppenhága,
- Dubaj,
- Milánó,
- Montreal,
- Philadelphia,
- Portland,
- Rotterdam,
- San José,
- San Francisco,
- Santa Monica,
- Sydney,
- Tel-Aviv,
- Toronto,
- Vancouver,
- London,
- New York,
- Párizs,
- Tokió
- és Washington DC,
- valamint két spanyol tartomány, Navarra és Katalónia.
Összesen mintegy 150 millió embert képviselnek.
A hulladék a környezetet fenyegető legnagyobb veszélyek egyike. Évente 1,3 milliárd tonna élelem kerül a szemétlerakókba, ahol megrohad és ezáltal üvegházhatású gáz, metán szabadul fel.
A jobb hulladék- ás nyersanyag-gazdálkodás 20 százalékkal csökkenthetné az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét és döntő jelentőségű a párizsi klímaegyezményben kitűzött célok megvalósítása szempontjából. A 2015-ben 195 ország által aláírt párizsi egyezmény célul tűzte ki, hogy a globális felmelegedést lehetőség szerint az iparosodás előtti időkhöz képest 1,5 Celsius-fokon, vagy legalább 2 Celsius-fok alatt kell tartani.
A szemétbe kerülő hulladék mennyiségének csökkentését a C40 országai szerint segítheti az élelemadományozás lehetőségeinek növelése és a komposztálás. Támogatni kell az újrahasznosított műanyagból készülő építőanyagok alkalmazását, az egyszer használatos műanyag alkalmazását pedig vissza kell szorítani - hangsúlyozták a városok.
"A hulladékmennyiség drasztikus csökkentése segíthet visszaszorítani a karbonkibocsátást, miközben egy jobb, tisztább és élhetőbb várost teremt minden New York-i számára" - mondta Bill de Blasio, a metropolisz polgármestere.
Nemrég 19 nagyváros tett ígéretet arra, hogy a lehető legalacsonyabbra csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, de a magyar főváros ebben sem vett részt.