6p

27 120 milliárd forint volt 2010-ben a magyar bruttó nemzeti össztermék, tehát egy átlagos magyar nagyjából 2,7 millió forinttal járult hozzá hazánk gazdasági teljesítményéhez. A részletes adatokból az látszik, hogy az építőipar és a mezőgazdaság továbbra is csak szenved, ezt azonban ellensúlyozza az export növekedése és a belső fogyasztás éledezése. Mfor.hu-háttér.

Magyarország bruttó hazai terméke 2010 negyedik negyedévében 1,9 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 1,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal bővült. A 2010-es év egészében az ország gazdasági teljesítménye 1,2 százalékkal volt magasabb az előző évinél - közölte pénteken a KSH. Ez az első becsléshez képest minimális csökkenést jelentett, hiszen korábban a negyedik negyedéves növekedést még 2 százalékra tették év/év alapon. 2010-ben a bruttó hazai termék értéke folyó áron 27 120 milliárd Ft, egy főre vetítve 2 millió 712 ezer Ft volt.

A nemzetgazdaság egészét tekintve heterogén az ágazatok negyedik negyedévi teljesítménye. A mezőgazdaság teljesítménye elsősorban a kedvezőtlen időjárás következtében csökkenő terméseredmények miatt tovább esett (-18,6 százalék). Az ipar hozzáadott értéke viszont továbbra is jelentősen (9,7 százalék) növekedett, főként az exportorientált feldolgozóiparban bekövetkezett 11,3 százalékos bővülés következtében. Kiugróan nőtt a termelés a gépipar, a híradástechnika, a műszergyártás, illetve a kohászat, fémfeldolgozás, valamint a bőr-, fa- és papírtermék gyártása területén. Az építőipar hozzáadott értéke továbbra is mérséklődést mutatott (-7,2 százalék), minden építménycsoport termelése csökkent. Éves szinten 17 ezer új lakásépítési engedélyt adtak ki, ami az előző évinél közel kétötödével, a felépült lakások számánál (21 ezer) 17 százalékkal kevesebb. Ilyen mértékű visszaesés az elmúlt húsz évben nem fordult elő, ami a lakásépítés további csökkenését vetíti előre. A mezőgazdaság, az ipar és az építőipar együttesen 1,2 százalékponttal járult hozzá a GDP növekedéséhez.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke 0,9 százalékkal emelkedett, így 0,5 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Az előző negyedévnél mérsékeltebb teljesítménybővülés mutatkozott a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás (0,7 százalék) területén, összhangban a belső kereslet, azaz a háztartások fogyasztási kiadásainak mérséklődésével. A szállítás, raktározás, posta és távközlés együttes hozzáadott értéke 2,8 százalékkal emelkedett, amiben tükröződik a tovább növekvő exportforgalom. A közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes hozzáadott értéke 0,3 százalékkal nőtt. Ezt elsősorban a költségvetésből finanszírozott egészségügyi ellátás teljesítményének növekedése okozta. A pénzügy, ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások területén enyhe, 0,4 százalékos bővülés mutatkozott. Ezen belül a pénzügyi tevékenység teljesítménye kismértékben csökkent a biztosítóknál regisztrált szerződésszámok visszaesése miatt.

A termékadók- és támogatások egyenlege 0,2 százalékponttal járult hozzá a GDP utolsó negyedévi növekedéséhez.

A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása a harmadik negyedévi növekedés után ismét csökkent, 0,8 százalékkal, ami 0,5 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedését. A háztartások fogyasztási kiadása szintén újra csökkent, 0,4 százalékkal. A háztartások fogyasztási kiadásán belül volumencsökkenést volt a legtöbb főcsoportnál, különösen a közlekedésre, az egészségügyi termékekre és az élelmiszerekre fordított kiadásoknál. Ellenben a lakásszolgáltatással kapcsolatos kiadások volumene enyhén emelkedett. Mindezek mellett a mérséklődésben az előző negyedévhez képest emelkedő bázis hatása is érvényesült.

A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 2,2 százalékkal lett alacsonyabb. A közösségi fogyasztás területén 7,6 százalékos csökkenés figyelhető meg. A közösségi fogyasztás így 0,9 százalékponttal mérsékelte a GDP változását. Mindezen folyamatok összegeként a végső fogyasztás 1,9 százalékkal mérséklődött.

A készletek állománya a negyedik negyedévben a korábbi negyedévekhez képest kisebb mértékben, folyó áron 20 milliárd forinttal csökkent. A feldolgozóipar több fontos húzóágazatában jelentkező készletcsökkenést csak részben ellensúlyozta a kereskedelmi, mezőgazdasági és élelmiszeripari készletek növekedése.

A termelési és felhasználási oldal különbségéből számított statisztikai eltérés folyó áron 119 milliárd forint volt, szemben az előző év azonos időszakának 29 milliárd forintos értékével. A készletváltozás és statisztikai eltérés együttesen 4,3 százalékponttal járult hozzá a GDP növekedéséhez. A belföldi felhasználás a negyedik negyedévben összességében 0,3 százalékkal növekedett.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában, folyó áron 481 milliárd forint aktívum keletkezett. Az export és az import volumene továbbra is kétszámjegyű növekedést mutatott (11,7 százalék, illetve 10,3 százalék). A külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege +1,7 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Az áruforgalom exportja 13,8 százalék, importja 12,9 százalékkal nőtt. A szolgáltatások exportja 1,5 százalékkal nőtt, míg importja 2,1 százalékkal csökkent.

A 2010-es év egészében a bruttó hazai termék 1,2 százalékkal nőtt. A mezőgazdaság, ipar és építőipar együttes teljesítménye 4,1 százalékkal, a szolgáltatásoké pedig enyhén, 0,1 százalékkal bővült. Éves szinten a mezőgazdaság, ipar és építőipar együttesen 1,15, a szolgáltatások pedig 0,04 százalékponttal járultak hozzá a GDP növekedéséhez. A végső fogyasztás 2 százalékkal csökkent, ezen belül a háztartások fogyasztása 2,2 százalékos csökkenést mutatott. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 5,6 százalékkal zsugorodott. A belföldi felhasználás 1,1 százalékkal esett vissza, így 1,1 százalékponttal mérsékelte a GDP változását. Az export 14,1 százalékos, míg az import 12 százalékos növekedést mutatott éves szinten, 2,2 százalékponttal járulva hozzá a GDP növekedéséhez.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!