Günther Oettinger elmondta: "jó eséllyel" június 1-jéig létrejön a megállapodás arról, hogy Kijev miként rendezi az orosz földgázszállítások kifizetetlen számlái.
A hétfői találkozón már körvonalazódott a megoldás, az elképzelés szerint első lépésként Kijev csütörtökön átutal Moszkvának 2 milliárd dollárt, hogy jelezze jó szándékát, majd június 7-én kifizet további 500 millió dollárt - mondta az uniós biztos az Alekszandr Novak orosz energetikai és szénipari miniszterrel, Jurij Prodan ukrán gazdasági miniszterrel és Alekszej Millerrel, a Gazprom orosz állami energetikai cég elnökével folytatott tárgyalás után.
A megállapodásnak ehhez az első részéhez a két kormány beleegyezése is szükséges, és amennyiben ez megvan, pénteken folytatódhat tovább a tárgyalás - mondta Günther Oettinger.
Jurij Prodan a találkozó után azt mondta, hogy még nem egyeztek meg a rendezési terv első eleméről. Csütörtökig az ukrán és az orosz félnek is ki kell alakítania az Európai Bizottság javaslatára vonatkozó álláspontját - ismertette a miniszter, hangsúlyozva, hogy Kijev átfogó megállapodást kíván kidolgozni, a tárgyalások tétje pedig "az igazságos piaci ár".
Orosz adatok szerint Ukrajna 3,5 milliárd dollárral tartozik az utóbbi hónapokban leszállított - és jelentősen megemelt áron kiszámlázott - földgázért. Az orosz vezetés jelezte, hogy júniustól csak annyi földgázt tudnak szállítani a szomszédos országba, amennyit az ukrán partner előre kifizet.
Az ügyben május elején kezdődött háromoldalú, orosz-ukrán-uniós egyeztetés az Európai Bizottság kezdeményezésére. Kijev a tárgyalásokon azt kívánja elérni, hogy az orosz fél a jelenlegi, az európai piacon rendkívül magasnak számító 485 dollárról a korábbi 268 dollárra csökkentse a földgáz ezer köbméterenkénti árát.
A Naftogaz ukrán állami energetikai társaság nem fizette ki a gázszámlákat februárban, márciusban áprilisban és májusban, ennek ellenére a gázszállításokban nem volt fennakadás. Ugyanakkor az elszámolási vita veszélyezteti az Európai Unió földgázellátását, mert az orosz forrásból származó gáz többnyire az Ukrajnán keresztülhaladó vezetékeken ér el az EU-ba. Moszkva jelezte is, hogy aggódik az Ukrajna területén keresztül Európába irányuló gázszállítások jövője miatt.
Az Európai Bizottságnak az a szándéka, hogy pénzügyi segítséget nyújtson a Naftogaznak, segítsen az ukrán gázcég stabilizálásában.
MTI