3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg februárban alig 13 milliárdot buktunk a forint árfolyamán, februárban már 130 milliárdos veszteség keletkezett. Pedig hó végén még csak alulról szemezett a jegyzés a 300-as szinttel.

A Magyar Nemzeti Bank péntek reggel tette közzé szokásos statisztikáját a banki adatokra vonatkozóan. Ebből kiderült, hogy a háztartások hitelállománya összességében 53 milliárd forinttal emelkedett, amihez döntő részben az átértékelődésből fakadó veszteség járult hozzá. Ezen a 7286,6 milliárd forintos teljes állományon belül a forinthitelek 12 milliárddal 3204,6 milliárd forintra csökkentek, ezzel szemben a devizahitelek 4082 milliárdos állománya összességében 65 milliárd forintos bővülés eredménye. A tranzakcióból fakadóan ugyan 30 milliárddal csökkent az állomány februárban, a gyengébb forintárfolyam miatt az átértékelődés 95 milliárddal növelte a devizahitelek nagyságát. Január végén ugyanis még 292,4 forintot kellett adni egy euróért, február utolsó kereskedési napján viszont már 296,25 forint volt a közös deviza jegyzése, ami 1,3 százalékos gyengülést jelent.

Kicsit másabb a helyzet a nem pénzügyi vállalatok esetében, hiszen 2 milliárddal 7062,4 milliárdra csökkent a teljes hitelállomány. Ezen belül a forinthitelek nagysága összességében 7,4 milliárddal 3065 milliárdra bővült, a devizahiteleknél pedig hiába 36 milliárdos veszteséget okozott az árfolyam, a vállalatok 46,3 milliárdot törlesztettek, így összességében képesek voltak valamilyen mértékben leépíteni a devizahitel-állományt.

Másik oldalról ott vannak a betétesek, akik esetében a gyengébb árfolyam előnyt jelenthet, ha devizabetéttel rendelkeznek. A háztartások teljes betétállománya mégis összességében 18 milliárd forinttal 7683,6 milliárdra csökkent. A változás annak köszönhető, hogy hiába volt 20 milliárdos "nyereség" a devizabetéten, 15,6 milliárdos volt a tranzakcióból eredő csökkenés, ez utóbbinak a mértéke a forintbetéteknél pedig 22,5 milliárd forint volt.

A háztartások devizabetét-állománya végül 3 milliárddal 1021 milliárdra emelkedett, a forintbetétek nagysága pedig a tranzakciókból eredő változás (-22,5 milliárd) eredményeként 6662,4 milliárd volt.

A nem pénzügyi vállalatok ennél jelentősebben tudták növelni a teljes betétállományt. Összességében ugyanis 65 milliárdos növekedésről árulkodik a friss jegybanki statisztika. Ezen belül a forintbetétek állománya 21,5 milliárddal 2996,6 milliárdra nőtt, a devizabetéteké pedig 43,7 milliárddal (+26 milliárd átértékelődés és +17,7 milliárd tranzakcióbeli változással) 1425 milliárd forintra növekedett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!