Mialatt az idei év második negyedévében csökkenni tudott a 90 napon túli késedelemben lévő adósok aránya az első 3 hónaphoz képest, a szeptemberrel végződő harmadik negyedévben rekordmagas lett a problémás állomány. Ez azt jelenti, hogy a teljes lakossági tőketartozás 19,4 százaléka esik azok közé, amelyeket több mint 3 hónapja nem fizetnek, míg egy hónappal korábban 18,8 százalék volt ez az arány. 2013 harmadik negyedévéhez képest 0,9 százalékpontos az emelkedés – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közzétett adataiból.
A teljes hitelállomány a negyedév végén 6416 milliárd forintot tett ki, amely 10 milliárddal kevesebb, mint 3 hónappal korábban és 100 milliárddal az egy évvel korábbi állapothoz viszonyítva.
Ez azt jelenti, hogy 1243 milliárd foritnyi hitelt nem tudnak fizetni már igen régóta.
A deviza lakáshitelek állományát tekintve igen súlyos a helyzet, ugyanis mialatt az előző két negyedévben 17,7 százalékon stagnált a komoly késésben lévők aránya, most 18,6 százalékra ugrott. Nehéz nem arra következtetni, hogy sokan a devizamentő csomagtól várják a csodát, holott egyre világosabb, hogy a hitelek visszafizetését nem lehet megúszni. Az előző negyedéves mélypontról megugrott nem fizetett deviza autóhitelek aránya is lényegében visszatért a korábbi szintre. A tendencia pedig a szabad-felhasználású hitelek esetében is megfigyelhető.
A forint hitelek esetében nem olyan szembetűnő a különbség, bár érdekes, hogy a gépjárműhiteleknél egy korábbi csökkenő trend fordult meg a harmadik negyedévben. A szabad felhasználásúak esetében pedig 5 éve nem volt ilyen magas az arány.
Visszatérve a teljes hitelállományra, azon ügyfelek tőketartozása, akik 31 és 90 nap között csúsztak meg, 20 milliárddal 237-re esett. A legnagyobb részt képviselő késedelem nélküli hitelek állománya 49 milliárddal 4241-re csökkent, míg azok, akik minimális mértékben, 30 napon belül csúsztak meg, 693 milliárdos állományt görgetnek, amely 21 milliárddal több, mint a második negyedévben.
Mindezek mellett folytatódott a hitelfelvételi kedv növekedése is, a harmadik negyedévben ugyanis már 219 milliárd forint volt a folyósítás, szemben az azt megelőző 202 milliárddal, vagy az egy évvel korábbi 175-el.
Az MNB adatai között feltűnő, hogy nagyságrendekkel esett vissza a harmadik negyedévben - követeléskezelőknek – eladott problémás hitelek állománya. Míg a korábbi negyedévekben nagyjából 30 és 50 milliárd forint között ingadozott ez az érték, az előzőben mindössze 6,5 milliárd forint volt. Vélhetően a pénzintézetek és a követeléskezelők is várakozó állásponton lehetnek, miután a kormányzat számos konkrét intézkedést jelentett be a devizahitelesek helyzetének könnyítése érdekében.
mfor.hu