3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A CIB Csoport az ágazatot érintő hatások, így a végtörlesztés, a rendkívüli bankadó, az árfolyam elszabadulása, a forint gyengülése és a romló külső gazdasági környezet következtében 37,3 milliárd forint adózás utáni veszteséggel zárta a tavalyi évet - közölte a pénzintézet csütörtökön az MTI-vel.

Az Intesa Sanpaolohoz tartozó CIB Csoport a nemzetközi pénzügyi és beszámoló készítési szabvány (IFRS) szerinti mérlege azt mutatja, hogy a társaság 2.524 milliárd forintos 2011. évi mérlegfőösszege gyakorlatilag megegyezik az előző évivel (2.494 milliárd forint).

A kedvezőtlen külső körülmények ellenére a CIB Csoport továbbra is erős piaci pozícióval rendelkezik. A 2011. decemberi adatok alapján a legnagyobb mértékű, 14,2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik a vállalati hitelezés terén, vezető a lízingszolgáltatások piacán (2011-ben a szektor teljes új kihelyezésének 8,8 százaléka a CIB-től származott). A CIB harmadik helyen áll a lakossági betétek (2011 decemberében 9,8 százalék), és szilárd negyedik helyet foglal el a lakossági jelzáloghitelek piacán (2011 decemberében 8,8 százalék) - áll a pénzintézet közleményében.

Miközben tavaly az ügyfélbetétek összege (1.473 milliárd forint) az előző év szintjén maradt, addig a bruttó ügyfélhitelek összege 160 milliárddal 2.178 milliárd forintra esett vissza.

A pénzintézet közleménye felhívja a figyelmet arra, hogy az egyre inkább romló hazai és európai gazdasági környezet, a kormányzat által megvalósított intézkedések, mint a pénzügyi szektorra kivetett rendkívüli válságadó, a végtörlesztés illetve az árfolyamok elszabadulása az egész ágazat üzleti eredményére hatással lévő példátlan terheket rótt a pénzintézeti szektorra, így a CIB-re is.

A kormány 2011. során több intézkedést is bevezetett, amelynek célja a devizahitellel rendelkező háztartások pozícióinak javítása volt. A kedvezményes árfolyamon történő végtörlesztéséről szóló intézkedés a CIB számára jelentős, 36,8 milliárd forintos veszteséget okozott. Ebben szerepet játszott az értékvesztés és céltartalékképzés soron jelentkező 105 milliárd forintos leírás, amely meghaladja az előző évi 83 milliárdot is.

A bankcsoport bevételei 2011-ben 120,4 milliárd forintot tettek ki, a csökkenő bevételek ellensúlyozására a CIB Csoport folytatta azt a korábban megkezdett átfogó költséggazdálkodási programot, amelynek keretében 2011-ben 3,6 milliárd forinttal, az elmúlt két év viszonylatában 10 százalékkal mérsékelte működési kiadásait. A bankcsoport  működési eredménye 65 milliárd forintot tett ki, az összeg 12 milliárddal elmaradt a 2010. évitől.

A CIB Bank közleménye rögzíti: a romló gazdálkodási környezet ellenére a bankcsoport tőkeerőt és likviditást tekintve stabil piaci pozíciót ért el a tavalyi üzleti évben: tőkeerőt tekintve az egyik legerősebb a hazai pénzintézetek sorában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!