3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Akár a 400 órát is átlépheti az éves túlszolgálat időkerete a magyar honvédségnél - szól a legújabb kormányzati törvényjavaslat. Ez eddig 300 óra volt. Ráadásul a veszélyhelyzetben teljesített túlszolgálat nem is számít. 

A túlszolgálat naptári évenként 400 óra lehet - csak egy apró bejegyzés abban a kedd este a parlamentnek benyújtott salátatörvényben, amely a honvédek jogállásáról szóló törvényt is módosítana. Eddig a katonáknak is legfeljebb 300 óra lehetett a túlszolgálat évente. Ezt a rendelkezést módosítaná úgy Benkő Tibor honvédelmi miniszter, hogy a 300 órát átírja 400 órára, a legfeljebb szót pedig kiveszi a szövegből.

Orbán Viktor miniszterelnök a Ludovica Campus épületének átadó ünnepségén
Orbán Viktor miniszterelnök a Ludovica Campus épületének átadó ünnepségén

A szolgálatteljesítés alakulását az állományilletékes parancsnok az időkeret lejárta előtt is figyelemmel kíséri, de létszámproblémák, megnövekedett igénybevétel miatt nem biztos, hogy szolgálatteljesítési idő szervezése keretében fel tudja oldani a túlszolgálat keletkezését, így átlépheti az éves keretet - olvasható a törvény indoklásában, hogy miért került ki a legfeljebb szó a törvény szövegéből.

Tehát ha gond van a katonák létszámával, akkor a 400 órás túlszolgálati idő is átléphető. Amúgy pedig időkeret alkalmazása esetén a munkáltatói jogkört gyakorló a túlszolgálatot nem előre rendeli el, hanem annak időtartamát az időkeret lejártakor állapítja meg. Ráadásul a kormány már április 16-án elrendelte, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt elrendelt túlszolgálat nem számít bele a katonák éves túlszolgálat időtartamába. Pedig az sem kevés. Lapunk is írt róla, hogy a mostani veszélyhelyzetben a katonák heti szolgálatteljesítési ideje heti hatvan óra lehet. Ez nagy ugrás, hiszen a honvédek jogállásáról szóló törvény szerint általános szolgálati rendben heti 40 óra, készenléti jellegű beosztásban pedig heti 54 óra volt eddig a szolgálatteljesítési idő. Gyakran laktanyán kívül vannak mostanában a katonák.

Megerősítettük és hermetikusan lezártuk a déli határainkat a koronavírusos világgócok felől érkező illegális migránsoktól - magyarázta például Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára.

Mindez a rabszolgatörvény aktiválását jelenti. A parlament 2018. decemberében fogadta el a Munka Törvénykönyvének módosítását, amelynek eredményeként az eddigi évi 300 óráról 400 órára nőtt a maximális túlórák száma és emellett egy évről három évre növelik a munkaidőkeret elszámolási időszakát. Mivel a módosítást egyéni képviselői indítványként adták be, nem pedig a kormány nyújtotta be, nem volt társadalmi egyeztetés sem.

Emlékezetes, hogy Orbán Viktor kormányfő februári évértékelőjét díszegyenruhás tábornokok is a helyszínen hallgatták végig. Pedig a honvédelmi törvény tiltja a katonáknak, hogy egyenruhában vegyenek részt politikai rendezvényeken. A honvédelmi tárca szerint a miniszterelnök évértékelője nem pártrendrendezvény, hanem kormányzati értékelő volt. Az évi akár 400 órás túlszolgálat ellenére a kormány nem győzi elégszer elismételni, amúgy az a céljuk, hogy elismerjék és megbecsülje azt a munkát, amit a magyar katonák és a fegyverrel szolgálók a haza szolgálatában tesznek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!