A Magyar Nemzeti Bank péntek reggeli adatai szerint a háztartások január végén 3924,8 milliárd forint devizahitellel rendelkeztek, amely tranzakcióból eredően ugyan 37 milliárddal csökkent, az átértékelődés következtében 406,6 milliárddal emelked(het)ett.
Utóbbi hátterében a forint drasztikus gyengülése áll, melyet a svájci jegybank váratlan bejelentése váltott ki az árfolyamgát eltörlését illetően. Voltak azon a napon olyan pillanatok is, amikor közel 400 forintot ért egy svájci frank. Az euróval szemben pedig új történelmi mélypontot ütött meg a hazai fizetőeszköz. Az év tehát mindenképpen rosszul indult a devizában eladósodottak számára. Lehet mondani, egyetlen szerencséjük a kormány devizahiteleket teljesen kivezető programja.
A január elsejétől élő rögzített árfolyamnak köszönhetően azonban ez a növekedés csak látszólagos és valójában ennél kisebb lehet az állomány emelkedése. A forintosításnak köszönhető árfolyamrögzítés miatt az ingatlanfedezetű hiteleknél valójában nem következett be érzékelhető változás a frank kilövése miatt. A jegybank által közölt növekedés ennél kisebb mértékű lehet valójában a forintosítással nem érintett devizahitelek állományváltozása miatt.
A Magyar Nemzeti Bank napi záróárfolyamai jól visszatükrözik a változásokat is. Noha december végéhez képest az euróval szemben 1,3 százalékot erősödni tudott januárban, a devizahitel-állomány döntő részét érintő frankkal szemben 13,3 százalékot gyengült a hazai fizetőeszköz.
A devizahitelekkel ellentétben a forinthitelek állományában 8,6 milliárd forintos, lényegében elenyésző növekedés volt. Ez döntő részben tranzakcióból eredő változás eredménye, így ugyanis 9,7 milliárdos növekedés történt, amit az átértékelődésből fakadó 1,1 milliárdos csökkenés ellensúlyozott. A január végi állomány így 3179,9 milliárd forint volt.
8 hónapja nem volt ekkora csökkenés a betéteknél
Január a betétek területén is érdekes változásokat hozott, hiszen a forintbetétek hó végén 5884,4 milliárd forintot tettek ki, ami 93 milliárddal kevesebb a december véginél. Ennél nagyobb csökkenés legutóbb tavaly májusban történt. A jegybank tájékozatója alapján a csökkenés fő oka, hogy a január eleji munkanap-áthelyezések miatt az előrehozott kifizetések (pl. fizetések átutalása) hatására december végén jelentősen megnövekedett a folyószámlabetét-állomány január végére a szokásos szintre csökkent vissza.
A forintbetétek mellett a devizabetéteknél összesen 3,6 milliárdos növekedés történt, mely 4 milliárdos tranzakcióból eredő csökkenés és 7,6 milliárdos átértékelődésből fakadó emelkedés együttes eredménye.
mfor.hu