4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012. januárjában 2,1 százalékos volt az infláció havi szinten, ami 5,5 éve nem látott drágulást jelent. Utoljára ekkora mértékű áremelkedés 2006. szeptemberében volt, amikor 2,5 százalékkal ugrottak meg az árak. Mfor.hu-háttér.

5,5 éves csúcson a havi infláció

A KSH legfrissebb gyorsjelentése szerint havi szinten a legnagyobb mértékben, 3 százalékkal a szeszes italok és a dohányáruk ára emelkedett, ennek magyarázata, hogy a termékcsoportot a január elsejétől 25-ről 27-re százalékra emelkedő áfa mellett a jövedéki adó növekedése is terhelte. 2,8 százalékkal drágultak az élelmiszerek, illetve az egyéb cikkek, üzemanyagok. Utóbbi esetben a jövedéki adó emelése mellett a forint gyengülése is kiváltója volt a drágulásnak.

Ugyan már ez a 2,1 százalék is 5,5 éves csúcsot jelent a havi inflációban, ez vélhetően nem mutatja az adóváltozások hatásának teljes képét, hiszen januárban sok helyen akciókkal, leárazásokkal próbálták megtartani a vevőket a kereskedelmi egységekben. Emellett arra is volt példa, hogy egyes hipermarketek az áfaemelést nem építették még bele a termékek árába - persze ezt nem lehet a végtelenségig megcsinálni. Az akciók és leárazások egyébként főleg a ruházkodási cikkeknél mutatkozik meg, ennél a termékcsoportnál ugyanis 2,7 százalékos árcsökkenést regisztrált a statisztikai hivatal. 

Ezért a Raiffeisen szakemberei szerint - akik egyébként mindössze 1,7 százalékos havi inflációt prognosztizáltak - a február havi statisztikai adat adhat majd teljes körű képet arra vonatkozóan, hogy az áfa és jövedéki adó emelése milyen mértékben drágította a mindennapjainkat.  A szakemberek többsége egyébként arra számított, hogy az év eleji adóváltozások csak lassan fognak begyűrűzni a fogyasztói árakba, ám a valóságban arról tanúskodnak a számok, hogy ez azonnal beépült szinte minden termékkategóriába.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint februárban 5,3% körül alakulhat az infláció, mivel az üzemanyagárak csökkenését ellensúlyozzák a dohánytermékek jövedéki adójának emelése, valamint a háztartási energiaárak emelésének februárra csúszása, míg márciusban bázishatások miatt kissé mérséklődhet az infláció. Szeptemberig 5% körül beragadó inflációra lehet számítani majd a bázishatások miatt az év végére 4% közelébe csökkenhet az infláció, így az éves átlagos infláció 4,9% lehet. Az áfa és jövedéki adóemelések kiesését követően a jövő év elején 3%-ra, a második negyedévtől pedig akár 3% alá is csökkenhet, jövőre az átlagos infláció 2,9% lehet. Az inflációs célkitűzés így jövőre teljesülhet, az MNB azonban egyelőre nem csökkentheti az alapkamatot, amire csak az IMF/EU hitelmegállapodás megkötése után kerülhet sor, amennyiben a stabilitási kockázatok és az országkockázati felár jelentősen mérséklődik.

Gyorsuló maginfláció

Havi szinten a maginfláció, mely nem tartalmazza az élelmiszereket, energiát és a szabályozott árú termékeket, szintén jelentős megugrást mutat, hiszen míg decemberben 0,1 százalékos volt, addig most a legfrissebb adat már 1,6 százalékot mutat.

Ami még érdekes, hogy januártól bár életbe lépett az áfa és a jövedéki adó emelése, a változatlan adótartalmú árindex ezek nélkül is emelkedést mutat. A decemberi 0,1 százalék után 2012. januárjában ez a mutató már 1 százalék volt.

Az 5,5 százalékos éves infláció 2 éves csúcsot jelent

Ha a fogyasztói árak 12 havi változását nézzük, akkor látható, hogy utoljára 2010. januárjában volt a mostani 5,5 százaléknál magasabb mértékű drágulás. Ez a mostani 5,5 százalék egyébként meghaladja az elemzők várakozásait, hiszen például a Goldman Sachs 5 százalékot, a Barclays Capital 5,1, a Morgan Stanley pedig 4,9 százalékos éves inflációt prognosztizált. A JP Morgan egyébként a keddi adatismertetés után az eddigi 5,0 százalékról 5,5 százalékra emelte az idei egész éves átlagos magyar inflációra adott előrejelzését.

Éves szinten a legnagyobb mértékben, 8,5 százalékkal drágultak az egyéb cikkek és üzemanyagok, 6,7 százalékkal többért tudtunk 2012. januárjában szeszes italt és dohányárut vásárolni - amihez a korábban már említett áfa és jövedéki adó emelésének együtt hatása járult hozzá. És szintén nagy mértékben 6,4 százalékkal drágult a háztartási energia is. Éves szinten viszont már a ruházkodási cikkek ára is emelkedett 2,8 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek 2011. januárjához viszonyítva 1,5 százalékkal voltak olcsóbbak.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!