2013-ban 628,3 millió forint bevételhez jutott a központi költségvetés annak köszönhetően, hogy Albánia szinte teljes egészében rendezte a hazánk felé fennálló tartozását. Mindössze 60 ezer forintnak megfelelő követelésünk maradt még a 2013-as költségvetés zárszámadási dokumentuma szerint. A részletezés alapján azonban Albánia adósságrendezési megállapodás alapján történő, ütemterv szerinti törlesztése tavaly lezárult.
Albánia mellett egyébként még több más országnak is nyújtott hazánk hitelt, javarészt még a rendszerváltás előtti időkben, melyeket azóta is magunk előtt görgetünk döntő részben már behajthatatlan tartozásként. Igaz, a magyar költségvetés méretéhez képest elenyésző összegről van szó. A zárszámadási törvény szerint tavaly év végén ugyanis mindössze 9,46 milliárd forintnak megfelelő külfölddel szemben fennálló követelésünk volt, melyből kicsivel több mint 9 milliárd már lejártként szerepel a könyvekben. Ez a teljes állomány 95,5 százalékát jelenti, míg 2012-ben még "csak" 92,3 százaléka volt a követeléseinknek lejárt besorolású.
A hitelezett országok közül még Nicaragua is rendesen törleszti hazánk felé fennálló adósságát, tavaly 33 millió forinttal 182,3 millióra apadt a közép-amerikai ország tartozása. Az adósságrendezési megállapodás azonban 2020-ig tart, és ez az egyetlen külfölddel szembeni követelésünk, amely nem tekinthető kétesnek.
A még fennálló kormányzati követeléseink alapvetően a fizetőkészség és fizetőképesség tekintetében legkisebb törlesztési hajlandóságot mutató országokkal szemben maradtak fenn. Vagyis Észak-Koreával, Nigériával, Kubával és Szudánnal szemben, utóbbi kettő milliárdokkal tartozik nekünk, sorrendben 4,2 és 3,4 milliárd forinttal. Észak-Korea egyébként 2008-ban kérte, hogy Budapest engedje el adóssága nagy részét, a maradékot pedig ginszenggyökérben fizették volna vissza, ebbe viszont a magyar kormány nem egyezett bele.
A 2013-ra összesen egyébként 342,6 millió forintos bevétellel számolt a kormány a kormányhitelekhez kapcsolódóan, amivel szemben 349 millió forint tényleges bevétel keletkezett, tehát az előirányzat 102 százalékban teljesült. Az eltérés oka a forint árfolyamának a tervezettől eltérő alakulása volt.
mfor.hu