Tovább csökkentek a hitelkamatok...
A legfrissebb statisztika szerint a lakáscélú háztartási hitelek terén folytatódott júliusban is a korábbi trend. Vagyis, ahogy azt az előző havi cikkünkben a piaci adatok alapján előre jeleztük, és a júliusi statisztika visszaigazolta a várakozásainkat, kismértékben tovább csökkenő átlagos évesített kamatlábakról számolt be a lakáscélú hitelek esetében: a júniusi 11,26 százalék 11,13 százalékra mérséklődött.
Így a bankok által erre a hiteltípusra alkalmazott kamatfelára is további mérséklődést mutatott, bár a júliusi 3 havi BUBOR záróértéke előző hónaphoz képest stagnált, a kamatláb csökkenésével a kamatfelár a júniusi 4,06 százalék után 3,95-ig zsugorodott. (Az augusztusi záróértéke a bankközi kamatlábnak 6,9 százalék volt, ami augusztusban tovább húzhatta lefelé a kamatokat, melyről cikkünk későbbi részében lesz szó).
Júliusban bár a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján a piaci kamatozású lakáscélú hiteltermékeknél több bank is hitelköltség-csökkentést eszközölt, ez a jegybanki statisztikában épp, hogy megmutatkozik. Az MNB adatsora alapján ugyanis az átlagos hitelköltségmutató a júniusi 12,08 százalékról 12,03-ra mérséklődött, ami kvázi stagnálást jelent.
... a keresleti oldal viszont még mindig stagnál
Tehát a statisztika alapján továbbra is úgy tűnik, hogy a pénzintézetek lassan kezdenek visszatérni a lakossági hitelezés piacára, ráadásul ezt erősíti a jegybank második negyedévre vonatkozó hitelezési felmérése is. Eszerint a bankok válaszai alapján ugyanis bővülő hitelkínálat volt jellemző a piacon, mely az előttünk álló időszakban szinten maradhat, vagyis lényeges változás már nem várható. A kereslet azonban a felmérés és a statisztika alapján is stagnálást mutat. A végtörlesztés "lecsengése" óta ugyanis szépen kirajzólódik, hogy a háztartások alacsony hitelfelvételi hajlandóságának eredőjeként a havi felvett lakáscélú hitelösszegek 11-12 milliárd forint között szórodtak az eltelt hónapokban.
Örülhet, aki hitelt keresne
A hitelezési felmérés szerint a lakossági hitelezés beindulásán sokat lendíthetnek majd az állami kamattámogatású hitelek, mivel egészen 9 százalékig is mérsékelhetik a hitelköltséget. Emellett augusztus végén még egy olyan jelentős esemény történt, mely a hitelesek kedvére tehet: a jegybank 25 bázispontos alapkamat-csökkentést hajtott végre. Egy, a kamatvágás hiteleknél megmutatkozó hatását firtató kérdésre Simor András, a jegybank elnöke kifejezte: a lépés nem jelent automatikus kamatcsökkentést, ráadásul a bankok az elmúlt időszakban folyamatosan szigorítottak a feltételeiken.
A bankok mégis szinte azonnal meglépték, amit meg kellett, hiszen a kamatvágás hatásait már meg is figyelhettük a piaci adatgyűjtésünk során. Viszont ez azt vetíti előre, hogy a BUBOR augusztusi csökkenő záróértékét is figyelembe véve - melyre cikkünk elején már utaltunk - a statisztika tovább javuló hitelkínálatról számolhat be legközelebb.
A bankok piaci kamatozású hitelei körében szinte minden esetben - legyen szó lakáscélú, vagy szabad felhasználású hitelről - akár néhány tíz bázispontos mérséklést is eszközöltek. Így találtunk olyan bankot is a piacon, aki már második hónapja próbálta ezzel a módszerrel magához csalogatni az ügyfeleket. Ami viszont már érdekesebb, hogy a jegybanki alapkamat csökkentése ellenére a Raiffeisen kilógott a bankok sorából, mivel ugyan csak minimális, 2 és 4 bázisponttal, de mégis feljebb emelte a piaci kamatozású termékek kamatát. Ám elnézve a versenytársakat, még így is az egyik legkedvezőbb konstrukciót jelenti a bank terméke.
A takarékszövetkezetek kamatcsökkentési kedve a kereskedelmi bankokkal ellentétben csökkent augusztus során. Míg júliusban a rendszeresen figyelt, piaci kamatozású lakáscélú hiteleknél a hat pénzintézetből kettő csökkentett kamatot, a szabadfelhasználású hiteleknél pedig három, addig most a jegybanki kamatvágást csak egyetlen takarék vezette át a termékkonstrukcióba.
Székely Sarolta
mfor.hu