Ismét nekifut a kormány annak, hogy bebizonyítsa: silányabb árukat pakolnak a multik a magyar áruházak polcaira, mint a nyugati egységeikbe, derül ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a Magyar Időknek adott interjújából.
(MTI)
A teszt élelmiszerparkját a nyárnak megfelelően aktualizálták. A Nébih ellenőrei ezúttal 30-35 termékpárt vizsgálnak, köztük üdítőket, alkoholos italokat, söröket, grillezéshez kapcsolódó termékeket, szószokat, salátaönteteket, friss importzöldséget és -gyümölcsöket, valamint jégkrémeket. Az ellenőrzést most folyik, Fazekas szerint egy-két héten belül meg is lehetnek az eredmények.
Az agrárminiszter szerint szigorú szankciókra számíthatnak azok a gyártók, amelyek másodrangú fogyasztóként tekintenek a kelet-közép-európai vásárlókra: ha az Európai Bizottság nem hozza meg a megfelelő döntést, a magyar kormány saját hatáskörben alkot jogszabályt, amely garantálhatóan rendet tesz az élelmiszerpiacon. A fogyasztók megtévesztését célzó gyakorlat legalább olyan káros, mint a hamisítás és a romlott áruk forgalmazása, tette még hozzá Fazekas.
Az élelmiszerek feltételezett kettős minőségére a július eleji találkozó után a kormány V4-es barátai, Csehország és Szlovákia is rárepültek, és ők is osztják a hazai vezetés álláspontját. Fazekas az interjúban azt mondja, az ő vizsgálatuk alapján a cseh, szlovák és magyar piacra érkező halrúdban csak 50 százalék a halhús aránya, míg a németeknél megvan az áhított kétharmados többség, illetve egy húskonzervről kiderült, hogy míg a nyugatiak sertéshúst kaptak a pénzükért, a közép-keleti régióba már csak húsnyesedék jutott.
Az agrártárca vezetője úgy véli, mára azok is tudomásul vették, hogy ez a probléma létezik, akik korábban tagadták a gyártók tisztességtelen gyakorlatát. Az Európai Bizottság mindenesetre nem tartozik közéjük, júniusi közlésük szerint továbbra sincs meggyőző bizonyíték a kettős minőségre.
Erre jutottak egyébként a magyar élelmiszer-ellenőrök is a nagy nyilvánosságot kapott, tavaszi vizsgálatok után, melyek eredményeit úgy kommunikálták, mintha nyakon csípték volna a problémát, az összegzések tüzetesebb átnézése után viszont kiderült, hogy nekik sem sikerült meggyőző bizonyítékokat találni. Egyes termékeknél valóban a nyugatit látták jobbnak, másoknál viszont a magyart, és több esetben nem is ugyanazt az árut hasonlították össze, ami elég vicces leírásokhoz is vezetett.
mfor.hu