Egészen két évvel ezelőttig.
2012-ben ugyanis a spanyol gazdasági válság közepén János Károly Botswanába ment elefántokra vadászni, ami nemcsak kevéssé szimpatikus a WWF spanyol tagozatának tiszteletbeli elnökétől (ezt a címet utána meg is vonták tőle), hanem rengeteg pénzbe is került. A közvélemény felháborodása akkora volt, hogy a király később bocsánatot kért a néptől. Ráadásul a király a vadászaton megsérült és komoly gerincműtéten esett át, ami a mai napig kihat egészségi állapotára.
Még 2011 végén kiderült az is, hogy a király vejének közhasznú alapítványa körül sincs minden rendben, adócsalással, sikkasztással vádolták, sőt idén magának a király lányának is bíróság előtt kellett tanúskodnia az ügyben. Nem csoda, hogy egy idei felmérés szerint 20 éves mélyponton van az alkotmányos monarchia népszerűsége Spanyolországban.
János Károly már januárban, 76. születésnapján eldöntötte lemondását. A bejelentéssel azonban megvárta az Európai Parlamenti választásokat. Ezen a kormányzó konzervatív néppárt nem túl jól szerepelt, a korábbi 24 hely helyett csak 16 jelöltet küldhet az Európai Parlamentbe. Mindez rossz előjel a másfél év múlva esedékes spanyol választásokra, ami akár a kormányzó párt leváltását vagy gyengülését is hozhatja. Lehet, hogy ez is befolyásolta a király bejelentésének időzítését: inkább még most, a monarchia-párti kormány idején adja át a koronát fiának, a stabil átmenet érdekében.„..Utat szeretnék nyitni annak, aki a legalkalmasabb a stabilitás biztosítására”- mondta János Károly király.
Beszédében lemondását az ország megújításával és a fiatalabb generáció előtérbe helyezésével indokolta: "fiatalabb generációnak kell előtérbe kerülnie, új energiákkal, aki határozottan vállalja a jelenlegi helyzet által megkövetelt reformok átalakulás véghezvitelét és szembenéz a holnap kihívásaival."
Márpedig a fiatal generáció igencsak rászorul a támogatásra Spanyolországban, helyzetük minden korábbinál nehezebb, sokszor szinte kilátástalan. Nem ritkán 3-5 év is eltelik, mire munkát találnak a végzett diákok és képességeik sokszor nem felelnek meg a vállalatok igényeinek. A 25 év alattiak körében a munkanélküliség 55%-os és a válság következtében jelentősen nőtt a nem dolgozó és nem is tanuló fiatalok száma. Éppen őket célozza meg egyébként az EU Ifjúsági Garancia programja, amely garantálja, hogy minden 25 év alatti fiatal az iskolai tanulmányai befejezését vagy a munkanélkülivé válását követő 4 hónapon belül megfelelő színvonalú, konkrét foglalkoztatási vagy továbbképzési ajánlatot kap. Ennek a programnak 2014-2020 között 6 milliárd euró a költségvetése, amiből Spanyolország számára 1,88 milliárd jut. A program nemzeti megvalósíthatósági tervét 2013-ban be is nyújtotta Spanyolország, de effektíve még egy fillért sem költött a pénzből. Gyorsabb implementációt és további munkaerőpiaci reformokat javasol a spanyol kormánynak az Európai Bizottság is éppen a király lemondásának napján közzétett ajánlásaiban.
Az új királynak ősszel belpolitikai viharokkal is szembe kell néznie Katalónia önállósodási népszavazása kapcsán. A katalán vezető, Artur Más a királyi lemondásra adott reakciójában meg is mondta, hogy királyváltás ide vagy oda, a katalán függetlenedés halad tovább a maga útján és november 9-én a referendum meg lesz tartva. Eközben már június 2-án este köztársaság-párti tüntetések zajlottak több spanyol nagyvárosban sőt más európai városokban is és erősödnek az alkotmányos monarchiát már avittnak tartó hangok.
A stabilitást szem előtt tartva most a spanyol vezetés érdeke, hogy minél hamarabb és zökkenőmentesebben beiktassák az új királyt. Előbb még az alkotmány előírása szerint egy törvényt kell hozni, ami szabályozza a korona öröklésének kérdéseit. Ezt (a már előkészített vázlatos szöveg alapján) gyorsított eljárással szavazza meg a spanyol parlament. A 46 éves Fülöp herceg felesküvésére a június 16-i héten már akár sor is kerülhet.