5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A költségvetési szférában a teljes munkaidőben foglalkoztatottak 36 százaléka kapott januárban átlagosan 5500 forintos kompenzációt az adó- és járulékváltozások ellentételezésére - derül ki a legfrissebb béradatokból. Az év első hónapjában még a családi kedvezmény nélkül számított nettó átlagkeresetek is 3,3 százalékkal emelkedtek. Mfor.hu-háttér.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 210 200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 213 800, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 204 600 forint volt. A közszférában csökkentek a bruttó és a nettó bérek is jelentősen, ennek oka, hogy tavaly januárban fizették ki a 13. havi bér helyett kapott keresetkiegészítés első részletét.

Mégsem akkora sikersztori a családi kedvezmény?

A költségvetési szférában foglalkoztatottak részére 2011-ben havonta az adó- és járulékváltozások ellentételezésére a keresetbe nem tartozó kompenzáció kifizetésére kerül sor. Januárban a teljes munkaidősök mintegy 36 százaléka átlagosan mintegy 5500 forint juttatást kapott ezen a címen, amely a szféra bruttó keresetének 2,7 százalékát jelentette - olvasható a KSH péntek reggel közölt statisztikájában.

A kormány már korábban bejelentette, hogy a közszférában mindenkit kompenzálni fognak, aki rosszabbul jár az új adórendszerrel, a versenyszférában pedig bérkommandókkal próbálják kikényszeríteni az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlásának megfelelő béremelést.

Összességében az nem derül ki az adatokból, hogy hányan jártak jobban az új adórendszerrel, hiszen a statisztikai hivatal a nettó béreket a családi kedvezmény figyelembe vétele nélkül számítja. Azonban a közszférában kiosztott kompenzáció arra utalhat, hogy a hivatalos kommunikációval ellentétben mégsem akkora sikertörténet az új adórendszer.

Hova tűnt egy hónap alatt 75 ezer ember?

A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók létszáma 2011. januárban átlagosan 2 millió 621 ezer fő volt a KSH adatai szerint. Ez 75 ezerrel maradt el a tavaly december 2 millió 696 ezertől. A számok mögé nézve kiderül, hogy a közszféra, azon belül is a közfoglalkoztatás átalakítása felelős a jelentős csökkenésért.

A versenyszférában 1 millió 837 ezerről 1 millió 829 ezerre csökkent az alkalmazásban állók száma, a közszférában azonban a decemberi 755 900 után januárban 694 700 ember dolgozott. A számottevő csökkenés szinte teljes egészében a közfoglalkoztatás átalakításával magyarázható: 87 ezerről 12 300-ra esett vissza a közfoglalkoztatottak száma.

Ennek oka, hogy a tavalyi év végén a kormány lényegében felszámolta a korábbi közfoglalkoztatási rendszert és egy teljesen új konstrukciót dolgoz ki, melynek keretében már nem csak az állam, hanem a magánvállalkozások is beléphetnek munkaadóként. A 12 300 közmunkás egyébként a tavaly januárinál is lényegesen alacsonyabb, akkor 53 300-an dolgoztak közmunka keretében.

Bérek: jelentős esés a közszférában

Az év első hónapjában a bruttó átlagkeresetek 1,6, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 3,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - állapítja meg a statisztikai hivatal.

Az átlagkeresetek a versenyszférában 8,4 százalékkal nőttek, a költségvetés területén – a 2010. évi eseti keresetkiegészítés első részletének januári kifizetése miatt – 12,5 százalékkal elmaradtak 2010 azonos időszakához képest. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek az év első hónapjában átlagosan 4,3 százalékkal, ebből a versenyszférában dolgozóké 4 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. Ez azt támasztja alá, amit már a decemberi adatok közlésekor sejteni lehetett: a cégek egy része a kedvező adóváltozások miatt januárra vitte át a prémiumok kifizetését.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos (családi kedvezmény nélkül számított) nettó kereset 139 600 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 97 400, a szellemi foglalkozásúaké 181 800) forint volt, átlagosan 3,3 százalékkal magasabb az előző évinél. Decemberhez képest majdnem 3000 forintos emelkedést mutatott a nettó átlagjövedelem, a tavalyi év utolsó hónapjában 136 700 forintot vitt haza a borítékban egy átlag magyar.

Érdekesség, hogy a fenti nettó bérnövekedés lényegében változatlan bruttó bér mellett következett be, hiszen tavaly decemberhez képest nagyjából 500 forinttal csökkent a bruttó átlagkereset. Az eltolódás főleg a versenyszférában volt jellemző: decemberben a 219 ezer forintos bruttóból átlagosan 140 ezret vittek haza, míg januárban a 214 ezres bruttó átlagbér 142 ezres nettót eredményezett. Ennek oka az egykulcsos 16 százalékos személyi jövedelemadó bevezetése volt az év elején.

A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (477 500 forint), ezt az információ és kommunikáció (397 600 forint), valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás követte (333 500 forint). A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (124 800 forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (139 100 forint) ágakban dolgozók kerestek.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!