2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

22,2 százalékkal csökkent a krumpli és 17,6 százalékkal a liszt ára egy év alatt, derült ki a KSH legfrissebb májusra vonatkozó inflációs adatsoraiból. Ez egyben azt is jelenti, hogy ezen két termék ára csökkent legnagyobb mértékben.

A krumpli és a liszt árának 22,2 és 17,6 százalékos csökkenése  egy év alatt nagyobb mértékű változást jelent, mint a hatósági árcsökkenések által érintett termékeké. Az elmúlt 12 hónapban ugyanis a kétszer csökkentett (2013 november, 2014 április) vezetékes gáz ára "mindössze" 16,9 százalékos esést mutat, a tavaly júliusban rezsicsökkentésen "átesett" szemétszállítási díj pedig 15,5 százalékkal lett olcsóbb.

Ha az alábbi táblázatra ránézünk, akkor jól látható, hogy egy év alatt a legnagyobb mértékű árcsökkenést mutató termékek között csak a "rezsiharc" által érintett áruk, illetve élelmiszerek szerepelnek.

A másik oldalon, vagyis a legjobban dráguló áruk listáján már vegyesebb a kép. Az élen például a kiskereskedelmének tavaly nyári átalakítása miatt jelentős áremelkedésen átesett dohányáruk találhatóak, de szintén az erőteljes állami, önkormányzati beavatkozásnak köszönhetően drágultak nagyot a taxi és az egyéb szolgáltatások is (tranzakciós illeték).

Ha a főbb árucsoportok szintjén vizsgálódunk, akkor egyértelműen kirajzolódik az állami szerepvállalás, illetve piaci beavatkozás. A legnagyobb emelkedést ugyanis a szeszes italok, dohányáruk csoportjának árindexe jelzi, míg a háztartási energia, fűtés termékkör lényegesen olcsóbb lett.

A fogyasztási javak többi csoportjának árindexe jóval kisebb változást mutat, értékeik -1 és +1,4 százalék között szóródnak. A ruházkodás 1, az élelmiszerek 0,8, míg a tartós fogyasztási cikkek 0,6 százalékkal lettek olcsóbbak. Velük szemben az egyéb cikkek, üzemanyagok indexe 0,8, a szolgáltatásoké pedig 1,4 százalékos áremelkedést jelez.



A fenti változások következtében a nyugdíjasok által jellemzően vásárolt termékek ára átlagosan 0,8 százalékkal csökkent, miközben a teljes fogyasztói árindex 0,1 százalékos deflációt mutat.

(A jegybank által szűrt és a középtávú inflációs nyomást megragadó mutatók májusi alakulását ez a cikkünk mutatja be: Valamelyest nőttek a jegybank inflációs mutatói)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!