3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Éveken keresztül a magyar volt a legrosszabb beruházási ráta, de immár második negyedéve nem mi zárjuk a régiós rangsort.

A nemzetgazdasági beruházások volumene a tavalyi év utolsó negyedévében rég nem látott, közel 15 százalékos ütemben nőtt 2012 hasonló időszakával összevetve. Ha viszont a magyar beruházások GDP-arányos rátáját a visegrádi országok mutatóival összevetjük, láthatjuk, van még mit "ledolgoznunk".

Az Eurostat 2013 utolsó negyedéves adatai szerint a magyar állóeszköz-beruházás (vagyis a készletváltoztatások nélkül számolt adat) a GDP 18,7 százalékát tette ki, ami a harmadik negyedévinél 0,4, míg 2012 utolsó háromhavi értékénél 1,5 százalékponttal magasabb. A kétségtelenül dinamikus felfutás ellenére még igen messze vagyunk a szlovákok 20,4, vagy a csehek 22,5 százalékától. Ugyanakkor ez a válság előtti évekhez viszonyítva lényegesen gyengébb adat már elég ahhoz, hogy leelőzzük a lengyeleket (18,2%), vagy az elmúlt időszakban komoly válságba jutott szlovénokat (18%). (Romániára vonatkozóan egyelőre nem közölt számokat az Eurostat.)

Az ábrán jól látható az elmúlt négy év beruházási rátájának alakulása a visegrádi országokban, illetve Romániában és Szlovéniában. 2010 első negyedévében a hat ország közül Magyarország 18,9 százaléka a legrosszabb adat volt. Ráadásul a következő években a mutatónk folyamatosan csúszott lefele, és 2012 harmadik negyedévében 17,1 százalékkal érte el mélypontját. Azóta viszont folyamatos az emelkedés, de az aktuális 18,7 százalékos beruházási ráta még mindig 0,2 százalékponttal alacsonyabb a kiinduló értéknél.

Ennek ellenére, ahogy fentebb is jeleztük, már nem Magyarország áll a hatos országlista végén, hiszen Szlovénia és Lengyelország mutatója is a magyar alá csúszott. A GDP-arányos beruházási ráták folyamatos erózióját egyébként a másik három országnál is meg lehet figyelni. (Sőt, jelenleg ez egy világjelenség, lásd: Ezért is lehetnek ilyen bátrak Matolcsyék)

Ha 2010 első negyedéves adatát kiindulópontnak vesszük, akkor egy 2012-ig tartó felfutást követően jelentős mértékű lecsúszást láthatunk. Ennek meredekségére jellemző, hogy a 2010-es "origóhoz" viszonyítva a legfrissebb adatok szerint a magyar rátában a legkisebb az elmaradás.

Persze mondhatnánk azt is, hogy mi olyan mélyre jutottunk, aminél lejjebb már nem lehetett csúszni, de mint fentebb láttuk, a minket is alulmúló lengyel és a szlovén adatok nem ezt bizonyítják. Ráadásul, ha mélyebbre ásunk a magyar számokban, akkor az állami beruházások felfutása ellenére egy viszonylag egészségesebb szerkezetet figyelhetünk meg. De erről majd a következő cikkünkben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!