5p

A jegybank elemzői szerint a minimálbér tervezett emelése rosszabb forgatókönyv alapján a munkaerő-piac feketedéséhez is hozzájárulhat, de a részmunkaidős foglalkoztatás növekedését is eredményezheti - derült ki a jegybank csütörtöki sajtótájékoztatóján. Mfor.hu-tudósítás.

A szakemberek szerint ez az inflációs jelentés a korábbinál nehezebb környezetben készült, hiszen a szeptember 13-i lezárást követően számos olyan intézkedés látott napvilágot, ami jelentős hatással lehet a makrogazdasági könyezetre is, így csak egy gyors, óvatos becslésként kezelhetők a csütörtök délelőtti sajtótájékoztatón prezentált adatok.

2011 nyaráig a magyar növekedés legfőbb mozgatórugója az export volt, ehhez ugyanis megvolt a támogató nemzetközi környezet is. Európában ugyanakkor az elhúzódó adósságválság miatt romlottak a növekedési kilátások is, és egyre több kérdőjel merült fel az európai bankrendszer portfólió-minőségével és tőkehelyzetével kapcsolatban. Az adósságválság miatt egyre több fiskális intézkedés meghozására van szükség, ami tovább rontja a növekedés ütemét.

Itthon ezzel szemben a mérlegkiigazító intézkedések hatására csökkent a belföldi kereslet, amihez még a szigorodó hitelezési feltételek is hozzájárultak. A magyar gazdaságban ennek nyomán beszűkültek az exportpiacok, miközben az általánosan romló kockázati környezet a magyar kockázati megítélést is negatívan érinti, ami a leértékelődő árfolyamban és emelkedő finanszírozási költségekben mutatkozik meg.

"Vérszegény" a növekedési pálya iránya

A belföldi kereslet stagnálása továbbra sem lesz képes hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, ráadásul az export növekedési üteme is visszaesik az MNB szakértői szerint. Egyre több bizalmi indikátor jelzi azt, hogy a fejlett gazdaságok egy része recesszióba süllyedhet, ezt erősíti a német ZEW index féléve tartó csökkenése is. Ezek a kedvezőtlen jelek a legfőbb exportpartnerünknél, a németeknél is érződnek, és itt is lassuló tendencia mutatkozik. Bár néhány indikátor a recesszió lehetőségét vetíti előre, az exportpiacokon nagyon lassú növekedésre lehet számítani - derült ki az inflációs jelentés bemutatóján.

A foglalkoztatás terén szinte csak az állami közfoglalkoztatási programokban nőtt a foglalkoztatás szintje az elmúlt hónapokban, míg a versenyszféránál, ha volt is növekedés, az csak a rugalmas foglalkoztatási formák terén mutatkozott meg (pl. munkaerő-kölcsönzés). Több területen is a termelékenységtől elszakadó bérnövekedés következett be, aminek hátterében két hatás állhat. Részben történhetett egy fehéredés, ami a magasabb és alacsonyabb fizetésű dolgozókat is érinthette, valamint a magasabb képzettségűek iránti keresletnek is lehetnek bérfelhajtó hatásai.

A Konvergencia-programmal és a Széll Kálmán tervvel összhangban tovább nőhet a munkakínálat, de a jegybank elemzői szerint ezt csak az állami foglalkoztatási programok szívhatják fel, és a képzettségbeli problémái miatt csak a munkaerő kisebb része foglalkoztatható a versenyszektorban. Így érdemi foglalkoztatás bővüléssel nem lehet számolni. Ráadásul a tervezett minimálbér-emelés pont ezen szegmens foglalkoztatásának költségeit fogja emelni. Erre a versenyszféra úgy reagálhat, hogy az aktuálisan foglalkoztatottak jelentős részét részmunkaidős foglalkoztatásba helyezi át, ami az elmúlt években is megfigyelhető volt a minimálbérek emelését követően. A rosszabb eset viszont az lenne, ha ismét elkezdene feketedni a foglalkoztatás. Inflációs szempontból ez erősödő nyomást okozhat, mivel a munkabér emelése elszakadhat a termelékenységtől.

Lassú és fájdalmas alkalmazkodás vár a munkaerőpiacra

A gázár-támogatási rendszer átalakítása a fogyasztói árindexet emelő tételként jelenik meg, így októbertől az elemzők becslései szerint ez már meg is mutatkozhat 0,2 százalékos mértékben. Másrészt novembertől a belépő jövedéki adó intézkedések 0,5 százalékpontos emelkedést adhatnak hozzá, amihez hozzájön majd a januártól életbe lépő áfaemelés, ami a fogyasztói kosár 81-82 százalékát érintheti. Ezek eredményeképpen jövő év közepére akár 5 százalék közelébe is kerülhet az inflációs ráta.

Lassú növekedés várható

2011 második negyedévében a gazdasági növekedéshez a mezőgazdaság járult hozzá leginkább, miközben a másik húzóágazat, az ipar területén rossz hírek láttak napvilágot. Ezek fényében lassabb növekedési dinamikára lehet számítani, ugyanis a mezőgazdasághoz némi szerencse is kell, hogy jó legyen a termés, az ipar pedig a kedvezőtlen hírek miatt kevésbé járulhat hozzá. A külső keresleti környezet hatására is lassulhat a növekedésünk, az export esetében ezt a lassuló pályát viszont némileg tompíthatja a kecskeméti Mercedes gyár jövő évi megnyitása.

Egyre szigorúbb feltételekre kell számítani mind a vállalkozói, mind a lakossági hitelezésben is. A háztartásokat ráadásul eleve is óvatosabb magatartás jellemezheti, jövő évben emellett a bruttó pénzügyi megtakarítási ráta továbbra is magas maradhat, miközben a fogyasztási ráta alacsony szinten lesz, ami összesen 0,5 százalékos fogyasztásnövekedést eredményezhet csak. Az alappálya mentén csak az export lesz a növekedés forrása.

Összességében a múlt hét pénteki bejelentések miatt az érdemben emelkedő infláció és a romló foglalkoztatás erodálhatja a reáljövedelmeket, a gyengébb konjunktúra pedig visszafoghatja a vállalati beruházásokat. A keresleti és munkaerő-piaci inflációs nyomás alacsony marad, bár a minimálbér emelése ezt árnyalhatja, a kibocsátási rés viszont alacsony maradhat, ami a jövőben még lassabban fog zárulni a bejelentett intézkedések hatására. Végeredményben a jegybank elemzői alacsonyabb, 1,5 százalékos GDP-re számítanak jövőre.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!