2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Japánban májusban harmadik hónapja nőtt az ipari termelés az előző hónaphoz viszonyítva, méghozzá az áprilisi többlettel azonos, több mint fél évszázados rekord ütemben, de az egy évvel korábbitól még mindig nagy az elmaradás, és a jövő is bizonytalan.

Helyi elemzők a kormány ösztönző intézkedéseinek tulajdonítják a termelési kedv javulását havi összehasonlításban, habár a tényszám elmaradt az elemzők várta 6,9 százalékos növekedéstől. Most az elemzők - tekintettel a kereslet további csökkenésére - már csak 3,1 százalékos havi növekedést jósolnak erről a hónapról, és 0,9 százalékos többletre számítanak júliusban, miután az új termelés jelentős része a raktárkészleteket növeli csak.

Májusban a japán ipar termelésének értéke 5,9 százalékkal nagyobb volt, mint áprilisban, miután áprilisban is éppen 5,9 százalékkal nőtt a teljesítmény, közölték a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztériumban hétfőn.

A legerősebben az autó-, az elektronikai és a vas- és acélipar javult, az összes ágazat közül csak a papír- és a textilipar romlott tovább.

A kereslet azonban még csökkent. A kormány autókra és elektronikai cikkekre adott ártámogatásai ellenére a japánok 2,8 százalékkal kevesebbet költöttek a kiskereskedelemben, mint áprilisban - áprilisban is ugyanígy csökkent a forgalom márciushoz képest -, de a helyzet jobb, mint márciusban, amikor 3,8 százalékkal esett vissza a forgalom az előző hónaphoz képest.

Tavaly májushoz képest 29,5 százalékkal kevesebbet termelt a japán ipar májusban az áprilisi, 30,7 százalékos éves mínusz után. Eddig a legnagyobb éves visszaesés februárban volt, 38,4 százalékos.

Májusban a japán autóipar hazai termelése - 542 282 kocsi, teherautó és busz - 41,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, miközben hazai kereslet 292 043 ilyen járműre volt, 19 százalékkal kevesebbre, mint tavaly májusban. Az autók, teherautók és buszok exportja Japánból 55,9 százalékkal csökkent tavaly májushoz képest, 233 217-re. A visszaesés éves összehasonlításban nyolcadik hónapja tartott mind a termelésben, mind a kivitelben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!